Už ráno obyvatele obce s příslibem dobré zábavy budila pochodující Dechová hudba Halenkov. Hlavní program na prostranství před halenkovským Obecním úřadem, ale zahájil až po čtrnácté hodině. Velké podium tam zcela zaplnil početný soubor Sdružení dechového orchestru mladých ze Zlína.

Muzikanti dokázali, že dechovka může být přitažlivá pro všechny generace: v jejich repertoáru se objevila celá řada nikdy nestárnoucích šlágrů i moderních hitů. Pak už se na hlavní scéně v rychlém sledu střídalo jedno vystoupení za druhým.

Potleskem diváci ocenili mladé tanečnice ze Základní školy Halenkov i pásmo dětí z tamní mateřské školy. Dorazili i hosté ze slovenské obce Domaniža. Děti oděné do pestrobarevných cikánských šatů publikum pobavili nejen rozpustilým tancem, ale i vtipy.

Vyspělým hudebním projevem překvapila dětská jazzová skupina Poškoláci, kterou vede známý halenkovský hudebník a skladatel Sláva Kopecký. Zejména zpěvačka Zuzka Kocurková dokázala, že nedávné třetí místo v celostátní soutěži v sólovém a komorním zpěvu v Turnově, neobsadila náhodou. „Těší mě, že tohle jsou snad jediní poškoláci, kteří po vyučování zůstávají ve škole rádi,“ ocenil přístup dětí Kopecký.

A mladí muzikanti svůj koníček berou opravdu vážně. „Na bicí hraju už pět let, teď mě učí Jirka Nedavaška,“ prozradil dvanáctiletý bubeník Tomáš Jochec. Diváci čas na nudu opravdu neměli. O pauzách, kdy se účinkující střídali, publikum bavila temperamentní moderátorka Marcela Šuláková.

Tradičně velké pozornosti se na Halenkovských slavnostech těšívá vystoupení domácích hasičů. Ti i letos dokázali, že jim smysl pro humor rozhodně nechybí. „Tentokrát se scénka ponese v indiánském duchu. Náčelník kmene Hasačů je už starý a zkorumpovaný a o jeho funkci se ucházejí další tři adepti. Vítězství si ale musí vybojovat v náročné soutěži,“ prozradil scénář příběhu velitel sboru Petr Janota.

Muži se tak utkali například v hodu těžkým kamenem nebo v souboji, kdy jsou soupeři vzájemně svázaní lanem. Bouře smíchu budil zejména bláznivý tanec, který byl rovněž jednou ze soutěžních disciplín. Největší sympatie přihlížejících si získal poněkud roztržitý bojovník Sokolí oko. Ten byl podle scénáře téměř slepý, takže neustále padal a každou chvíli ho musely usměrňovat půvabné asistentky. Vtipná scénka hasičů skončila pokácením pětadvacet metrů dlouhé májky.

Podvečerní program pokračoval vystoupení kapely Dareband, která nedávno pokřtila své druhé album. Další plánované koncerty však bohužel zhatila bouře doprovázená prudkou dešťovou přeháňkou. Skupina Bee Gees revival proto po několika skladbách musela z podia. Zvukařům se po průtrži už aparaturu oživit nepodařilo, a tak očekávaná formace Beatles revival vůbec nenastoupila.

S průběhem šestého ročníku Halenkovských slavností byl starosta obce Jiří Lušovský přesto spokojen. „Naším přáním bylo, aby si program tvořili sami lidé z Halenkova, a to se povedlo,“ poznamenal. Připomněl, že akce takového rozsahu by se jen stěží obešla bez sponzorů. „Navzdory krizi, se nám jich sešlo na čtyřicet. Jejich přístupem jsem byl nesmírně překvapen,“ ocenil Lušovský.

Slavnosti oficiálně ukončil velkolepý ohňostroj. Kvůli potížím se zvukem, se obloha nad Halenkovem rozzářila o něco dříve než bylo v plánu. Lidé se domů ale ještě dlouho nerozcházeli. Část se jich vypravila i do nedalekého parku u hasičské zbrojnice, kde se jako součást programu konal malý rockový festival.