V brzkých ranních hodinách obyvatele místo budíčku do nového dne vítala pochodující Dechová hudba Halenkov. Hlavní program ale odstartoval až ve dvě hodiny odpoledne na prostranství mezi obecním úřadem a místním Lidovým domem. Velké podium zaplnila nejprve vsetínská cimbálová muzika Jasénka. Muzikanti nastartovali scházející se obyvatelstvo veselými lidovkami.

Pak už se na prknech střídalo jedno vystoupení za druhým, jak na běžícím páse. Hlasitý divácký potlesk si vysloužila výběrová jedenáctičlenná sestava dívek ze základní školy, která v doprovodu kapely Nová míle zazpívala několik country šlágrů. Na vystoupení se připravovali žákyně dva měsíce pod vedením učitele hudební výchovy Zdeňka Haly. „Povedlo se jim to nad očekávání. Zkoušeli jsme pilně ve čtvrtek a pátek po třech hodinách,“ prozradil vedoucí svěřenkyň.

I na letošní slavnosti dorazili hosté ze slovenské obce Domaniže, které pro změnu ukázali svůj temperament.

Mladá funky jazzová formace Poškoláci v čele s talentovanou zpěvačkou Zuzkou Kocurkovou potvrdila svoje kvality v další části programu. Vždyť křehká pěvkyně si letos odnesla ocenění v celostátní soutěži ve zpěvu lidových písní s názvem Zpěváček, která se konala nedávno ve Velkých Losinách. Skupina využila slavnosti ke křtu nového cédéčka.

Diváci čas na nudu neměli. Po vystoupení Poškoláků si to hromadně namířili k palouku u hasičské zbrojnice k netradičnímu kácení májky. Velké pozornosti se na Halenkovských slavnostech těší každoroční amatérské divadelní vystoupení domácích hasičů. Tentokrát se scénka nesla v lupičském duchu. „Panička pojede venčit svého pejska. Narazí na dvojici zlodějů, kteří budou chtít ukrást její růžové auto. Přivážou ji k májce. Předtím ale stihne zavolat policisty nešiky,“ prozradil část scénáře příběhu velitel sboru Petr Janota namaskovaný do ženských šatů z blonďatou parukou na hlavě. Policisté odění do uniforem StB se skutečně snažili přivázanou blondýnu osvobodit, do cesty se jim pletl pes, respektive jeden z hasičů na čtyřech převlečený do kostýmu.

S provazy si však nevěděli rady, ruční pilka byla k ničemu a tak estébáka nenapadlo nic lepšího, než provazy prostřílet. Ozvaly se rány. Výstřely však pomyslně poškodil statiku májky. A to byla práce pro skutečné odborníky, tedy hasiče. Přihlížející odměnili vystupující bujarým smíchem i potleskem. Vtipná scénka hasičů skončila pokácením zhruba pětadvacetimetrové májky. Jen padla k zemi, vrhli se k ní zuřivě desítky dětí, které bojovaly o kusy věnce a zdobení vrcholu.

Podvečerní program pokračoval vystoupení zlínské bluesové kapely Babička, která nedávno pokřtila své druhé album. Po nich nastoupila Veselá Bída Františka Segráda. Očekávaná kapela Queen revival oživila Freddieho Mercuryho. Dech se tajil při ohnivé show rožnovské Historiky.

S průběhem sedmého ročníku Halenkovských slavností byl nakonec starosta obce Jiří Lušovský nadmíru spokojený. Průtrže mračen, která v minulosti stála za přerušením programu se nekonala. Vše se povedlo. „Mám ohromnou radost s účinkujících i návštěvnosti,“ řekl s úsměvem starosta.

Návštěvníci oslavy opravdu ocenili. „Jsme tu každý rok. Moc se mi oslavy líbí. Chválu pánu Bohu, že neprší. Mezi vystupující dětmi byla i moje dcera Anička. Určitě jsem hrdá na její výkon, jako každá správná matka,“ pochválila jedna z návštěvnic Jana Chovanečková z Halenkova. Slavnosti oficiálně ukončil velkolepý ohňostroj.