Koalice s opozicí se na posledním zasedání neshodla ani na podobě vstupních podmínek pro vypsání architektonické soutěže na podobu centra. Přes výhrady je ale nakonec většina zastupitelů schválila.

Nové kulturní centrum má nahradit dosluhující kino Panorama. Rada města za tímto účelem zřídila výrobní výbor, který zpracoval takzvané nepřekročitelné vstupní podmínky pro zadání architektonické soutěže.

Zohledňují požadavky na kapacitu sálů, bezbariérovost a víceúčelovost budovy. „Maximální náklady na stavbu a vybavení nesmí překročit sto deset milionů korun bez daně," upozornil na hlavní podmínku vedoucí odboru rozvoje rožnovské radnice Ivo Marcin.

Podle opozičních zastupitelů jsou ale vstupní podmínky příliš stručné. „Už jsem vícekrát inzeroval, že se stavbou nesouhlasím a nepodpořím ji. Zadání je ochuzené. Nevidím, jak bude budova začleněná do okolí, zda budou místa na parkování. Je to hurá akce," nesouhlasil Václav Mikušek (KDU-ČSL)

Podle vedení rožnovské radnice ale bude podrobnější podoba podmínek známá až poté, co na nich zapracují architekti. „Nemůžeme zastupovat roli těch, kteří to mají vymyslet," oponoval Václavu Mikuškovi starosta Rožnova Radim Holiš (ANO).

Rozšířené podmínky architektonické soutěže poté posoudí porota složená z odborníků, připomínky bude mít také Česká komora architektů. Finální podobu podmínek má schvalovat rožnovská městská rada.

To je ovšem další věc, jež se nelíbí opozici. „Předpokládala bych, že u tak zásadní akce bude mít zastupitelstvo vyhrazenou pravomoc schvalovat finální podmínky," ozvala se bývalá starostka Markéta Blinková (ODS), které se navíc nelíbí ani navržená cena kulturního centra.

Podpořil ji i její stranický kolega a bývalý místostarosta Alois Vychodil a o možnosti, aby finální podmínky soutěže schvalovalo zastupitelstvo, nechal hlasovat. Jeho návrh ale neprošel.

Starosta Radim Holiš i místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) zdůraznili, že vedení města se nijak nesnaží opozici z rozhodování vyšachovat. Naopak chce být maximálně otevřené.

Argumentovali například tím, že opoziční strany mohly své zástupce nominovat už do výrobního výboru, který na plánech stavby nového kulturního centra pracuje už víc než rok.

„Do přípravy jsme zapojili všechny opoziční strany. Práce výrobního výboru navíc ještě nekončí. Také v odborné porotě bude mít opozice své zástupce," zdůraznila Kosová.