S údivem pozorují několik desítek studentů Masarykova gymnázia ze Vsetína, kteří s transparenty v rukou okupují přístupovou cestu do sídla krajského úřadu.

Do zahájení středečního zasedání zastupitelstva Zlínského kraje zbývá asi hodina. „Zase nějaká demonstrace?" prohodí za chůze starší žena a nesouhlasně vrtí hlavou.

Nemýlí se. Krajští zastupitelé mají na programu schválení sloučení vsetínského Masarykova gymnázia a zdejší Střední zdravotnické školy. Gymnazisté přijeli vyjádřit svůj nesouhlas. Speciálně objednaný autobus se šesti desítkami vyslanců vyrazil od gymnázia o půl osmé ráno.

„Fandím vám," usmívá se mladý muž, který prochází kolem demonstrantů do budovy. Své prohlášení podtrhává vztyčenými palci na obou rukou. Odměnou mu je koupel v úsměvech dvojice půvabných gymnazistek třímajících v rukou ceduli s nápisem Škola není byznys.

Studenti mění repertoár. Zní písně Ach synku, synku a Náměšť. Nato střídá zpěv sborové vyvolávání hesel Nechte nám náš gympl!, O nás, bez nás! a v narážce na nynějšího ředitele gymnázia Dalibora Sedláčka i heslo Sedláčkovy grafy – vize, nebo prachy? „Dorazilo nás přes šedesát. O půl desáté se přesuneme k zasedací místnosti," dozvídám se od studenta Dominika Kupčíka.

Zástupci protestujících mezitím jednají s krajským hejtmanem Stanislavem Mišákem. Slučování škol je totiž v programu zastupitelů až na dvacátém šestém místě. „Požádali jsme pana hejtmana, aby navrhl předřazení bodu na začátek jednání," říká po návratu od prvního muže kraje jeden z organizátorů protestu, devatenáctiletý Michal Najman.

„Jdeme nahoru," velí půl hodiny před zahájením zasedání jeden ze studentů. Mladí muži a dívky v bojovné náladě v mžiku zaplní foyer před výtahy v budově zlínské „jedenadvacítky". Do šestnáctého patra k zasedací místnosti musí jet na několikrát. Před zasedačkou se znovu pouští do zpěvu.

Začíná zastupitelstvo a protestující se musí utišit. Na velké obrazovce na chodbě pozorují, že zastupitelé souhlasili s předřazením bodu a o slučování jednají hned na úvod. Vystoupení svých tří zástupců – Michala Najmana, Dominika Kupčíka a Ondřeje Truksy odmění potleskem.

Vyslanci studentů argumentují proti slučování. Chybí jim ekonomická analýza dopadů sloučení zdravky a gymplu, možné úspory a jak se s nimi naloží, bojí se ztráty prestiže a snížení kvality výuky.

Někteří zastupitelé je chválí a zdá se, že se i kloní na jejich stranu. Po hodině a půl rozprava zastupitelů končí. A výsledek hlasování rázem bere studentům vítr z plachet. Krajští politici silou 27 ze 43 hlasů sloučení škol schválili.

Houf vsetínských gympláků opouští nejvyšší patro krajského sídla. V očích lze vyčíst zklamání. „Dá se s tím ještě něco dělat?" ptá se jeden ze studentů Michala Najmana, který jménem studentů mluvil před plénem zastupitelů. „Bojím se, že teď už ne," krčí rameny studentský předák. „Alespoň máme čisté svědomí," zvedá ostatním náladu jeden z protestujících.

Zklamaní mladí lidé míří zpět k autobusu, který je do Zlína dopravil. „Věřte nebo ne, někteří se ještě vrací zpátky do vyučování," říká Michal Najman.

Zbyli jen organizátoři protestu a hrstka nejvytrvalejších. Vede se debata, co bude dál. „Klidně bych se do toho pustil znovu," neztrácí bojovnost jeden z mladíků. Zaznívá ale i mnohem prozaičtější a v příštích dnech zřejmě zásadnější úkol. „Hlavně teď musíme odmaturovat."