Je pravé poledne čtvrtek 15. března. Dveře Masarykova gymnázia Vsetín se otevírají a ven z budovy pomalu proudí desítky studentů převážně třetího a maturitního ročníku. Míří po schodech dolů na chodník, kde se zastavují a svůj zrak upírají ke svému spolužákovi, který zůstal stát na schodech tak, aby ho všichni viděli a hlavně slyšeli.Tím dotyčným je Kryštof Kupčík, maturant, který si ve své škole vzal na starost organizaci dnešní celorepublikové výstražné stávky studentů s názvem Vyjdi ven.

„Masaryk jednou řekl, že v demokratické společnosti si každý člověk může říct slavnou větu Ludvíka XIV. - Stát jsem já. I my tady jsme stát. A i my chceme, aby nás ti nahoře viděli. Je potřeba říct, že s něčím nesouhlasíme, protože kdo mlčí, ten souhlasí,“ chápe se úvodního slova Kryštof, a tím stávku oficiálně zahajuje. 

Cílem protestu, který iniciovali studenti pražské DAMU, je dát veřejně najevo nesouhlas se současnou politickou situací. Stávkou studenti vyzývají prezidenta, premiéra a parlament k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot, požadují, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem a také chtějí, aby se vláda v demisi zdržela zásadních a personálních kroků. 

Aby studenti Masarykova gymnázia ukázali, že se s těmito požadavky ztotožňují, berou křídu a podepisují se na chodník před školou. Nechybí ani společná fotka, kterou s hashtagem #VyjdiVen hodlají zveřejnit na sociálních sítích. 

Asi patnáctiminutové setkání končí zpěvem státní hymny, po něm a velkém potlesku se studenti vracejí zpět do vyučování. Z místa mezi posledními odchází i Kryštof Kupčík. „Líbil se mi ten nápad, jen jsem měl trochu obavu, jestli bude vedení školy se stávkou souhlasit,“ odpovídá Kryštof na mou otázku, co ho vedlo k zorganizování akce. „Za to, že nám stávku povolili a vyšli nám vstříc, bych jim chtěl poděkovat,“ dodává mladý muž. 

Myšlenka setkání přivedla před školu také studentku Elišku. „O mladých se často říká, že je vůbec nic nezajímá a starají se o úplně jiné věci. Myslím, že je dobré ukázat, že to tak není a že i my mladí umíme vyjádřit svůj nesouhlas,“ říká dívka. 

Protestnímu setkání studentů přihlížel i ředitel gymnázia Dalibor Sedláček. „Studenti se se mnou přišli domluvit a já jsem jim v ničem nebránil. Respektuju jejich právo na svobodné vyjádření názoru. Protože se to ale děje ve vyučování, musí mít omluvenky od rodičů,“ řekl ke stávce Sedláček. 

Kromě vsetínského gymnázia, se k protestu přidali také studenti rožnovského a valašskomeziříčského gymnázia. „Z titulu své funkce se k tomu nemůžu vyjadřovat, ale studentům, kteří se zapojit chtěli, nikdo nebránil. Museli ovšem požádat o uvolnění z osobních důvodů,“ řekl ředitel Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí Mojmír Zetek.