Na protest proti tomuto rozhodnutí okamžitě rezignoval z členství v komisi pro udílení ceny města zastupitel Karel Mikuš.

Návrh o zrušení čestného občanství prvního dělnického prezidenta přitom neprošel o jediný hlas. „Zastupitelé přijali pouze usnesení, v němž vyjadřují své politování a akt ze 14. dubna 1948 označují za projev ,…ustrašenosti a servility vůči momentálním držitelům moci…´,“ informoval mluvčí radnice Josef Beneš.

„Měst, kde je Klement Gottwald čestným občanem, je velmi málo. Zdá se mi podivné ponechat mu ho,“ řekl v rozpravě zastupitel Vlastislav Navrátil (SNK ED). „Přitom v pravidlech o udělování čestných poct je výslovně uvedeno, že čestné občanství lze odejmout dodatečně, pokud vyjdou najevo skutečnosti, na jejichž základě by k udělení nedošlo,“ dodal.

„Gottwald v padesátých letech odmítl udělit milost dvěma studentům zdejšího gymnázia - Záviši Kalandrovi a Přemyslu Peclovi – a nechal je popravit,“ zdůraznila Irena Brouwerová (ODS), předsedkyně výboru kultury, jenž odnětí čestného občanství inicioval. Těsné zamítnutí návrhu zbavit Gottwalda významné pocty přijala Irena Brouwerová z rozpaky. Záměru se ale podle svých slov nevzdává, i když silou ho prosazovat nehodlá. „K výročí udělení čestného občanství uspořádáme happening,“ prozradila. „Uvidíme, jestli se nálada ve městě změní a zda si veřejnost nynější ostudu uvědomí.“