„Při výtvarném zpracování jsem se nechal inspirovat původní ornamentální dlažbou,“ vysvětluje autor předlohy a ředitel manufaktury, akademický malíř Jan Timotej Strýček. Další zvláštností je, že směrem k oltáři koberec získává na barevnosti. Na začátku je v šedých tónech, u oltáře hýří barvami. „I když se to nezdá, použili jsme přes padesát barevných odstínů. To je na koberec nezvykle mnoho,“ doplnil ředitel.

Pestřejší část koberce navíc koresponduje s růžicí z barevných skel v oknech kostela. „Byla to nádherná, i když při častém střídání barevných odstínů náročná práce. Snad budou lidé, kteří se na nový koberec přijdou podívat, stejně okouzleni jako my,“ věří vazačka a tkadlena Anna Tökölyová.

Koberec pro vsetínský evangelický kostel je v krátké době druhou textilií, kterou v gobelínce utkali pro církevní stavbu. Od loňského léta zdobí interiér kostelíku svaté Anny v Dřevěném městečku rožnovského skanzenu oltářní koberec pocházející ze zdejších dílen. „Dělat textilní doplňky pro duchovní prostor je jeden z nejkrásnějších úkolů. V mnoha kostelech jsou ještě strojně vázané koberce, které myslím nejsou výtvarně i řemeslně odpovídající významu oltářního prostoru, “ poukázal Strýček.