Dnes v něm působí univerzita, v první polovině dvacátého století to bylo významné kulturní centrum. Zámecký pán tady hostil například Winstona Churchilla nebo Charlese Chaplina.

Před několika lety se gobelín dostal do dražby. V proslulé londýnské dražební síni Sotheby´s ho koupil český sběratel výtvarného umění. Počátkem letošního roku svěřil poškozené dílo meziříčské manufaktuře do restaurátorské pé­če.

„V různých obdobích na něm provedli stovky oprav vyvolaných napadením moly nebo mechanickým poškozením. Nekvalitně opravená místa jsme odstranili a utkali znovu v odpovídající barevnosti. Některé díry ale dřívější restaurátoři doplnili „záplatami" z jiných gobelínů tak citlivě, že jsme se rozhodli ponechat je jako součást historie tohoto díla," vysvětluje ředitel manufaktury, akademický malíř Jan Timotej Strýček.

Přestože na figurách slonů je patrné, že autor předlohy tato zvířata nikdy na vlastní oči nespatřil, má dílo podle Strýčka dílo značnou uměleckou i historickou cenu. Na hodnotě mu výrazněji neubírá ani postupné blednutí barev, ani mírný posun zelených tónů směrem k modré barvě vyráběné z přírodního indiga.

Restaurátorky pracovaly na obnově gobelínu deset měsíců. Před několika dny svou práci dokončily. Manufaktura ho podle zavedené tradice vystavila ve své galerii. Jako první si obnovené dílo včera prohlédli studenti místního gymnázia. „Zpočátku jsem byla z množství prvků trochu zmatená. Když jsem se ale pozorně zadívala, začala jsem rozeznávat jednotlivé tvary. Je to hodně pěkné," svěřila svůj dojem studentka druhého ročníku Alexandra Králová.

Zájemci si mohou gobelín prohlédnout denně od 10 do 18 hodin. Výstava skončí tuto sobotu v 18 hodin, potom si majitel odveze dílo domů. „Konec výstavy bude zároveň vernisáží, při které manželka majitele gobelínu Daniela Hradilová připomene historii díla a osobnost Philippa Sassoona," doplnil ředitel manufaktury. (eš)