VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geolog Jaroslav Ryšávka: Vodu zadržují i nepovolené skládky

Vsetín, Valašsko /ROZHOVOR/ - Odborník a soudní znalec pro obor stavebnictví a mechaniku zemin Jaroslav Ryšávka má Valašsko po stránce sesuvů velmi dobře zmapované.

12.6.2015
SDÍLEJ:

Pracovníci odborné firmy navrtávají rozsáhlý aktivní sesuv ve vsetínské místní části Ohýřov. Cílem je zjistit geologické složení půdy a hloubku smykové plochy sesuvu.Foto: DENÍK/Michal Burda

Region velmi bedlivě sleduje už od povodní v roce 1997, kdy se na Valašsku aktivovalo na devět set sesuvů. Zem v regionu se ale podle něj dává do pohybu prakticky po každém větším dešti.

A někdy také, jako v aktuálním případě Ohýřova ve Vsetíně, přispějí i neuvážené zásahy lidí samotných.

Co je podle vás příčinou vzniku sesuvu, který ohrožuje silnici na Ohýřově ve Vsetíně?

Jedním z prvků, které do vzniku sesuvu vstoupily, jsou nepovolené skládky materiálu a stavebního odpadu, které zabraňují rychlému odtoku vody. Tím pádem se zde voda drží, rychle se ničí kvalita zeminy a klesá její pevnost. My vrtáme uvnitř sesuvu. Do metru nacházíme odpad všeho možného, hlínu i štěrk. Přispělo také pokácení stromů ve svahu, čímž se ztratil další zpevňující prvek. Dobře není udělaný ani trativod v silnici. A problém je i nad silnicí, nad kterou je louka. V té louce je mokřad a odtrhy. Je to rozsáhlé území.

O jak rozsáhlém území či sesuvu mluvíme?

Jedná se o oblast pětatřicet krát padesát až šedesát metrů. To je hlavní část sesuvu. Ale i s odtrhem nahoře na louce se dostáváme už do délky sto padesáti metrů.

Jak moc je sesuv aktivní, jak rychle se pohybuje?

Je to velmi živý sesuv. Ještě před měsícem byl pokles silnice do pěti centimetrů, teď už tady máme pětadvacet. Půda je stále v pohybu. Proto je tady také zákaz vjezdu a auta by sem neměla jezdit. Jezdí ale i přes zákaz, jsou tady domy.

Co podle vás hrozí?

Pokud se pro stabilizaci sesuvu něco neudělá, hrozí, že se utrhne cesta a také svah nad cestou. Tím pádem bude ohrožený i blízký rodinný dům.

Jaké je tedy řešení?

Nyní děláme vrty, díky kterým zjistíme geologickou stavbu území a také hloubku smykové plochy. Ta je společně s celkovou délkou sesuvu určující pro následná sanační opatření. Na základě zjištěných údajů udělám výpočtové analýzy a navrhnu řešení, jak svah stabilizovat. Tak, aby silnice zůstala průjezdná a bezpečná. Nutné budou určitě odvodňovací zásahy, například použití drenáží, které budou odvádět vodu a zvýší stabilitu svahu. Důležitý bude také zákaz skládkování.

Kromě Ohýřova zkoumáte také sesuv v Palackého ulici. To jsou ale jen dva případy z mnoha. Jak je na tom po stránce sesuvů Valašsko obecně?

Případů je skutečně daleko více. Valašsko je svou geologickou stavbou náchylné na sesouvání. Pískovce zde střídají jílovce, které se při saturaci mění na jíly. Laicky řečeno namydlí se to a už to jede. Každým rokem přibývají nové sesuvy. Je vysledováno, že na Vsetínsku se svahy dávají do pohybu, když vydatně prší tři dny a více. Mezi nejrozsáhlejší aktivní sesuvy patří Stanovnice a přivaděč Lidečko. Cenu jeho sanace lze odhadnout na zhruba čtyřicet milionů korun, u Stanovnice by to bylo dvakrát tolik. Sesuv Lidečko navíc patří mezi nejrychleji se pohybující sledované sesuvy v Evropě.

Související Na padesát sesuvů půdy ohrožuje Vsetíňany

Autor: Michal Burda

12.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

FOTOGALERIE / Rožnově pod Radhoštěm se letos ke zpívání koled připojili poprvé. A byla to premiéra, jak se patří. U Hudebního altánku v městském parku se ve středu 13. prosince sešlo více než šest lidí.

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT