Především dobrá nálada, pohoda a povětšinou krásné slunečné počasí. Takový byl druhý ročník Garden Food Festivalu v Rožnově pod Radhoštěm, který o posledním květnovém víkendu navštívily tisíce milovníků dobrého jídla a pití.

Nabitým dvoudenním programem v rožnovském městském parku provedla herečka, spisovatelka a zapálená kuchařka Markéta Hrubešová. V areálu nechyběla dětská zóna Střediska volného času Rožnov a velký úspěch měla i fyzikálně-chemická show na podiu, ve které si dobrovolníci nechali zapálit ruku.

Grilovaný pštros

To hlavní ovšem bylo jídlo a pití ve všech možných podobách. Cestu na dvoudenní svátek výtečného jídla i pití si našly tisíce lidí, a to turistů i domácích.

S kamarádkou se vydala na gurmánský festival také Iveta Dorotíková z Hutiska-Solance.

„V sobotu jsme nemohly kvůli volbám, tak jsme se s kamarádkou vydaly v neděli. Příjemně nás to překvapilo, akce byla super. Hlavně, že vyšlo počasí včetně pohodového májového deštíku kolem oběda. Na snídani jsme si daly pivečko, na svačinu bílé víno no a k obědu už to bylo růžové proseco. Pak jsme zkoušely ještě palačinky Rafaelo a byly vynikající,“ chválila si dobroty v městském parku Iveta Dorotíková.

Také její kamarádka si pochvalovala široký výběr specialit.

„Vynikající byl grilovaný pštros, který nám všichni doporučovali. Vyzkoušely jsme také nějaké sladké dobroty, třeba karamelová makronka byla super,“ usmívala se Adéla Bukovjanová z Rožnova pod Radhoštěm.

V sobotu i v neděli navštívily Garden Food Festival v městském parku tisíce lidí a vybírat se dalo z nepřeberného množství domácích i světových specialit.

„Našim cílem bylo opět nabídnout Rožnovanům i turistům pěknou a zajímavou akci. A troufnu si říct, že se to podařilo. Osobně mám ještě obzvlášť velkou radost, že se tak stalo jen pár desítek hodin od středečních bleskových povodní, a že park byl na začátku víkendu v pořádku a mohla se v něm takováto pěkná akce konat. Potkal jsem se tu se spoustou kamarádů a známých z Rožnova a okolí a všichni si akci chválili, na své si tady opravdu přišli všichni,“ konstatoval starosta Rožnova Radim Holiš.

Festival se rozrůstá

Garden Food Festival je největší gastronomický festivalový projekt v České republice. Od založení v roce 2015 se rozrostl do pěti měst – Ostravy, Olomouce, Uherského Hradiště a Rožnova pod Radhoštěm. Letos se poprvé představil i v Praze. Každou z akcí pravidelně navštěvuje přes 10 tisíc návštěvníků.

Festival si klade za cíl ukazovat veřejnosti po celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře.

„Pořadatelé podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch a propagují gastro turistiku. Současně festival přináší nové trendy v gastronomii, ukazuje zajímavé koncepty a přiváží špičkové kuchaře,“ zhodnotil destinační manažer Rožnova pod Radhoštěm Marek Havran.

Pořadatelé také spolupracují s Národní potravinovou bankou, které na závěr festivalových dnů nabídnou přebytečné potraviny a pokrmy. Jídlo putuje přímo do azylových domů či lidem v nouzi.