Kubík Guryča se narodil před devíti lety. S maminkou Ester a tatínkem Miloslavem žije v Rožnově pod Radhoštěm. V prvních sedmi letech života mu lékaři diagnostikovali jako jedinému dítěti v Evropě vzácný Toriello-Carey syndrom.

Péče o nemocného Kubíka je čtyřiadvacetihodinovou službou a vyžaduje nemalé peníze. Skupina nadšenců kolem vsetínského sportovce a trenéra Martina Hona se hecla a uspořádala o víkendu pro rodinu benefiční akci Galavečer boxu.

Společně s návštěvníky a sponzory „vyboxovali“ pro Kubu dohromady 99 700 korun.

Manželé Guryčovi čekali příchod děťátka s radostí a těšili se na něj.

„Zhruba tři týdny před plánovaným porodem mě poslal lékař do nemocnice kvůli slabým srdečním ozvám miminka. Byla jsem vyděšená, překvapená a samozřejmě taky zvědavá, zda budeme mít holčičku nebo chlapečka. Druhý den ve 13.37 hodin se narodil Kubíček,“ vzpomíná maminka Ester.

Nemilosrdná diagnóza

Hned po porodu lékaři novorozence odnesli ze sálu a rodiče zahlédli jen fialový uzlíček, který nevydal ani hlásku.

„Všiml jsem si toho a řekl jsem se slzami v očích manželce, že je krásný, ale neslyšel jsem ho plakat,“ dodává tatínek Miloslav.

Pak přišla rána. Nemilosrdná zpráva od lékařů.

„Narodil se vám postižený chlapeček.“ Rodiče se dozvěděli, že Kubíčkovi chybí část mozku, která spojuje pravou a levou hemisféru.

Kubík je ale velký bojovník. Překonal všechna očekávání. Lékaři nevěřili, že se dožije roku. Pochybovali, že se dokáže stravovat jinak než pomocí sondy, že bude vnímat.

„On všechny tyto chmurné předpovědi rozptýlil. Je to bojovník se lvím srdcem. Je to anděl, který nás učí životní školu a svým příběhem dokazuje, že slovo nemožné neexistuje,“ říká Ester.

Všechno v životě malého bojovníka má ale svůj naprosto přesný řád. Jídlo, léky, cvičení. Kubík absolvuje hippoterapii, canisterapii, plavání, kondiční cvičení, logopedii, míčkování, stimulaci zraku a další procedury. To vše mu velmi pomáhá, ale také stojí hodně peněz.

Pomoc vsetínského sportovce

Nesnází rodiny z Rožnova si všiml vsetínský boxer, trenér a sportovec Martin Hon. Rozhodl se pomoci a uspořádal Galavečer boxu, jenž vynesl bezmála sto tisíc korun, které předal rodičům Kubíka.

„Výtěžek ze vstupného byl čtyřiačtyřicet tisíc. Dalších skoro šestadvacet se vybralo do kasiček v průběhu večera. A k tomu se tři firmy přímo na místě tak dlouho hecovaly, až se domluvily, že každá přidá deset tisíc,“ vypočítal hlavní organizátor.

Už před galavečerem byly podle Hona na transparentním účtu další desítky tisíc korun. Na samotnou show přišlo do velkého sálu vsetínského domu kultury šest stovek lidí. V ringu se odehrálo celkem patnáct zápasů. Večer vyplnila pěveckým vystoupením Kamila Polonyová.

„Organizačně všechno klaplo, také díky sehranému týmu asi třiceti nadšenců. Zápasy byly atraktivní, myslím, že to byla povedená show. Pochvalovali si bojovníci, trenéři i návštěvníci. A hlavně jsme podpořili Kubu,“ řekl za pořádající Spartakus hlavní aktér Martin Hon.

Jménem svým i jménem Kubíka poděkovala všem organizátorům v čele s Martinem Honem, divákům, sportovcům a sponzorům, kteří se jakoukoliv částkou, nebo svým úsilím podíleli na organizaci této akce a bez nichž by se galavečer neuskutečnil i Ester Guryčová.

„Všechny peníze použijeme výhradně pro Kubu. Uhradíme část nákladů spojených s delfínoterapií, část peněz připadne na muzikoterapii a v neposlední řadě velká část pokryje náklady na léky, bez nichž se Kuba neobejde. Věřím tomu, že i díky této vybrané částce se Kuba posune zase o kus dál a naučí se spoustu dalších věcí, bez kterých se ve svém dalším životě neobejde,“ uzavírá dojatá maminka.