„Vybrali jsme pokusy, které lze jednoduše provést v domácích podmínkách. Je to zároveň výzva pro rodiče, kteří nyní doma učí své děti. S trochou fantazie mohou připravit efektní fyzikální pokusy, jejichž prostřednictvím si ověří probíranou teorii,“ říká autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

Na třicet návštěvníků mohlo sledovat pokusy s „neviditelností“ založenou na lomu světla, výrobu zmrzliny pomocí ledových kostek prosypaných solí nebo přelévání plynů.

„Zaujalo mě vakuové dělo. Celý program byl vtipný a zábavný,“ říká dvanáctiletý Adam Kalivoda, který už se těší, až v hodinách fyziky uplatní nově nabyté znalosti.

Podloží pod tři sta let starou dlažbou, kterou archeologové objevili pod náměstím ve Valašském Meziříčí; červen 2020
Pod náměstím v Meziříčí objevili archeologové tři sta let starou původní dlažbu

Spokojení odcházeli také rodiče.

„Bylo to zajímavé a pro děti pestré, barvité a názorné,“ míní Martin Němec, jehož devítiletou dceru Adrianu nadchla výroba smetanové zmrzliny.

„Kdybych mohla, tak bych ji snědla,“ směje se dívka.

Pracovníci meziříčské hvězdárny chystají zajímavé programy také na další víkend. V pátek 26. června od 21 hodin se koná akce nazvaná Vesmír při čaji a sušenkách.

Jde o tradiční noční pozorování hvězd a planet u šálku čaje a sušenek Astronomové příchozím ukáží obrazce souhvězdí a převypráví jejich starodávné příběhy plné lásky, přátelství a odvahy.

Pomocí dalekohledů i vlastníma očima návštěvníci nahlédnou do vzdálených světů hvězd, hvězdokup a galaxií, při troše štěstí spatří i bledé světlo bludných hvězd. Vlastní karimatky, lehátka a deky se budou hodit.

Den poté – v sobotu 27. června od 14 hodin – se koná program s názvem Cesta ke hvězdám.

„Postavíte si a vypustíte vodní raketu a seznámíte se s prvními snílky o cestách do vesmíru i osudy prvních zvířecích kosmonautů,“ lákají pracovními meziříčské hvězdárny s upozorněním, že na tuto akci je nutná registrace na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz.