Resort navázal spolupráci s tamní kavárnou Frgale – Cafe, kterou provozuje manželský pár s českými kořeny. A koláče tam slaví velký úspěch.

„Majitelé kavárny nás před časem oslovili s tím, že mají o frgály velký zájem a jestli jim je můžeme pravidelně posílat. Frgály dodáváme do vybraných obchodů na Moravě, ale zájem ze zahraničí byl novinkou, překvapilo nás to,“ netají manažerka Resortu Valachy Zuzana Vašutová.

Oslovit valašskou tradicí Vídeňany, zvyklé na úplně jiné druhy dezertů včetně tolik typického sachru, je podle ní zajímavou výzvou.

„Zatím do Vídně posíláme každý týden průměrně padesát koláčů – klasických tvarohových, makových a hruškových, ale také jiných ovocných,“ říká Zuzana Vašutová.

Meteorolog Muzea regionu Valašsko a odborní pracovním Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.
Chladnější duben v tomto století ještě nebyl, na Vsetíně bylo průměrně 5,5 °C

Prodej, kurzy, soutěže

Resort Valachy provozuje vlastní pekárnu valašských frgálů od roku 2013. Původním záměrem bylo pečení tradičních koláčů pro restaurace vlastních hotelů ve Velkých Karlovicích. Pro velký zájem je ale resort brzy začal prodávat i veřejnosti nedaleko pekárny v Bistru Razula. Dnes resort dodává koláče také do několika dalších obchodů na Valašsku a do Bistrotéky Valachy ve Zlíně. Pořádá rovněž pravidelné kurzy pečení frgálů pro veřejnost nebo tradiční soutěž o nejlepší frgál při Karlovském gastrofestivalu.

Únik chemikálií do Bečvy. Ilustrační foto
Znalec dokončil posudek k otravě Bečvy. Zná prý viníka

Jak Vídeňákům chutná?

Vídeňská kavárna Frgale - Cafe, která je nejnovějším „odbytištěm“, sídlí nedaleko zámku Schönbrunn. Majitelé ji otevřeli v listopadu 2020, když se po deseti letech vrátili z pracovních angažmá v Austrálii a Asii.

„Splnili jsme si dlouholetý sen mít malou kavárnu založenou na australské kávové kultuře a nabídce valašských frgálů. Máme předky na Moravě, kde je frgál tolik oblíbený, a chtěli jsme toto mimořádné pečivo přinést do Rakouska,“ říká spolumajitelka kavárny Jaroslava Bílek.

Frgály jejím hostům velmi chutnají.

„Pochvalují si, že je těsto krásně měkké. Oceňují množství náplně – je to taková plná chuť. Zákazníci se k nám pro frgály vracejí. Jsou to hlavně ‚praví‘ Vídeňáci, ale přicházejí také Češi, kteří tady léta žijí, i ti s dávnými českými kořeny. Hodně lidí frgály nazývá sladkou pizzou. Zpočátku si kupovali hlavně ty s povidly a mákem, nyní je velká poptávka po hruškových,“ dodává Jaroslava Bílek.

Valašský frgál požívá ochrany Evropské unie – v roce 2013 se stal tzv. produktem s chráněným zeměpisným označením EU. To znamená, že tímto názvem mohou být opatřeny pouze koláče vyrobené na vymezeném území Valašska a splňující podmínky dané tradicí: mají v průměru přibližně 30 centimetrů, váží 600 gramů a mají tzv. jednodruhovou náplň. Na Valašsku se frgály připravují pravděpodobně několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826.