VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Potočný, etnograf s fotoaparátem a kamerou

Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Rodák z Hovězí (* 9. 1. 1926), původním povoláním zámečník na Vsetíně, kde také žil. Miloval nejrůznější činnosti a osobité záliby jej provázely po celý život – byl parašutistou, závodním střelcem, cyklistou, měl rád přírodu, byl nimrodem a kynologem.

7.3.2013
SDÍLEJ:

F. Potočný při natáčení Kroniky o vlně (1968).Foto: archiv Muzeum regionu Valašsko

Od začátku šedesátých let však začíná převažovat jeho zájem o lidovou kulturu Valašska a její zachycení na celuloidový pás. Jeho nejčastěji dokumentovanou oblastí je údolí od Vsetína po Velké Karlovice. V roce 1977 natáčí film o krajině a životě obyvatel v údolí Stanovnica, tedy nedlouho před jejím zaplavením vodou stavěné přehrady.

Patřil k zakládajícím členům ETNOFILMU ROŽNOV (celostátní soutěž amatérských filmů s národopisnou tematikou) a iniciativně se staral o filmové dění na okrese Vsetín. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p/R je uloženo jeho 25 dokumentárních filmů. Mnohé filmy dosáhly v soutěži Etnofilm ocenění, např. „Chleba z kameňa" (Velká cena 1977). Část tohoto filmu, pojednávající o pečení chleba, natáčel již v roce 1965 v památkově chráněné chalupě bez komínů u Kudlíků v Novém Hrozenkově – Vranči. Další z oceněných filmů: „Křivačkář" a „Březové koště" (Velká cena 1979), „Masopust na Valašsku" (Čestné uznání 1981), „Neplačte vlaštovky" (Hlavní cena 1983). Nemalý význam pro zachycení kulturního života Nového Hrozenkova má jeho film „Medailon prof. Karla Langra" (1983). Tradiční řemesla dále zachytil v profilech řezbáře J. Heji z Dinotic a metláře Fily z Hovězí, a poslední pečení chleba u Láčíků v Hovězí ve filmu „Vyhaslé pece".

Také v našem regionálním muzeu máme několik jeho filmů, které jsou v současnosti digitalizovány. Ve fotoarchivu je zase uloženo množství jeho fotografií a negativů, které zachycují převážně etnografickou tematiku a které často používal jako prostřihy do svých filmů.

Pan Potočný byl mj. členem Fotoklubu „Z", kde jsem ho v roce 1979 poznal a seznámil se s jeho fotografickou a filmovou tvorbou. Udělal na mne tehdy velký dojem pro své zanícení jak k řemeslu fotografa a filmaře, tak pro svou houževnatost, činorodost a velkou píli při vyhledávání a zpracování etnografické tematiky. Také vedl začínající mladé amatérské filmaře v souběžně fungujícím Filmklubu „Z".

Vytrvalé deště v roce 1987 a následně protržená hráz řeky Bečvy u mostu k „Průmyslovce" způsobila nenapravitelné škody Fotoklubu a Filmklubu „Z", sídlící tehdy v ulici Na Kamencoch 1237 (nyní pohřební služba). Byl zničen téměř veškerý inventář a hlavně tisíce fotografií všech členů fotoklubu a filmy zde uložené. Následné stěhování z „Kolonky" do Lidového domu a nevyjasněné organizační změny ve fungování těchto zájmových organizací František velmi těžce nesl. Jeho nemocné srdce tento nápor nevydrželo a na jedné z našich schůzek bohužel dotlouklo… (13. 10. 1987 Vsetín)

Autor: Milan Ošťádal, fotograf, Muzeum regionu Valašsko

Autor: Redakce

7.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Staršího muže v Novém Hrozenkově usmrtila dodávka

Betlémské světlo dorazilo na Valašsko. Vsetínští skauti ho vlakem přivezli v neděli 17. prosince 2017 ráno do Vsetína.
11

Betlémské světlo dorazilo vlakem na Valašsko

Válka o Jednotu nabírá na síle

Tradiční síť prodejen spotřebního družstva Jednota je v ohrožení. Na Valašsku se rozpoutal boj o budoucího vlastníka.

První album Darrocku je na světě

Své první album s názvem Jiní tě nedostanou pokřtila v sobotu 16. prosince večer v malém sále Domu kultury ve Vsetíně valašská rocková kapela Darrock.

Živý betlém obdivují v Rožnově už téměř čtvrt století

Ti, kteří se točí kolem příprav a zdárného průběhu živého betlému v rožnovském skanzenu říkají, že už je to rutina. Dělají to skoro čtvrt století. Já už vím, že ukočírovat padesátku účinkujících, všechno perfektně technicky připravit, nachystat rekvizity a na nic nezapomenout, dá fušku.  

Elektromobil vyzkoušeli, zatím ho kupovat nebudou

Jako příjemné svezení označil starosta Vsetína Jiří Růžička zkušenosti s elektromobilem, který dostala radnice zapůjčený k týdennímu testování. Za tu dobu najezdil starosta Růžička s autem BMW přes dvě stě kilometrů po Vsetíně a okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT