„Zemřel následkem infarktu v pouhých dvaapadesáti letech. Minulý týden se s ním řada obyvatel byla naposledy rozloučit ve Zlíně,“ potvrdil starosta Francovy Lhoty Karel Matúš.

Vedení obce tak ze dne na den stálo před problémem, jak zajistit pro své obyvatele dostupnou lékařskou péči. „Obrátili jsme se proto hned na Českou lékařskou komoru, která ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vypsala výběrové řízení na místo lékaře,“ přiblížil další postup Matúš.

Tentokrát se na francolhotské usmálo štěstí poměrně brzy. „O místo má zájmem doktor Lukáš Musil z interního oddělení nemocnice ve Vsetíně. Podle všeho by mohl nastoupit už od prosince,“ přišel s potěšující zprávou starosta. Do té doby ovšem musí obyvatelé Lhoty vyhledávat lékařskou pomoc v sousední Horní Lidči.

Daleko méně úspěšní, než při hledání nástupce za obvodního lékaře, jsou ve Francově Lhotě při shánění zubaře. „Nedaří se nám to už pět let. Bez úspěchu už jsme to zkoušeli i na Slovensku. A to máme moderně vybavenou stomatologickou ordinaci, ovšem prázdnou,“ povzdechl si Matúš.

Absenci lékařů pociťují čas od času všichni obyvatelé Francovy Lhoty. „Zubaře se nám ale lidově řečeno na dědinu asi nalákat nepodaří. Je jich obecně málo,“ uvažovala Kateřina Trochtová. Nepřítomnost praktického lékaře však podle ní představuje větší problém. „Nechodila jsem k panu doktorovi sice nijak často, ale nyní budu potřebovat potvrzení pro ortopedické vyšetření a nemám se kam obrátit,“ řekla Trochtová.

Podle předsedy představenstva Okresního sdružení lékařů při České lékařské komoře ve Vsetíně Stanislava Stupavského je ideální, když se na uvolněné místo přihlásí nějaký lékař sám. „Pokud se tak nestane, musíme někoho, kdo by měl zájem, vyhledat. Výběrové řízení oficiálně vypisuje krajský úřad, vyvolavatelem je však Všeobecná zdravotní pojišťovna. Lékařská komora je pak členem výběrové komise,“ popsal postup Stupavský.

Problém je však podle něj v tom, že v České republice je všeobecně nedostatek zkušených lékařů. „Stát na to přitom reaguje zcela špatně. Pozvolna rozvolňuje existující pravidla. Dříve se jen výjimečně mohl stát primářem pětatřicetiletý lékař. Dnes není žádná hranice devětadvacet,“ postěžoval si Stupavský.