Malí i velcí si mohli vybrat z bohatého programu. Nechybělo pozorování Slunce dalekohledem, prohlídka hlavní budovy hvězdárny ani odborného pracoviště, kam se běžný návštěvník většinou nedostane.

„Chtěli jsme lidem mimo jiné ukázat to, že i přes den je možné pozorovat hvězdy, což ví málokdo,“ přiblížila zástupkyně ředitele hvězdárny Markéta Konvičková.

Kromě pozorování Slunce si lidé mohli prohlédnout také Venuši a v neposlední řadě i mrknout se dalekohledem na rozhlednu v Jarcové. Historičtí nadšenci se pro změnu vydali na prohlídku Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, která je nejstarší hvězdárnou na Moravě.

Dveře však byly otevřené opravdu všude. Návštěvníkům se tak naskytla jedinečná možnost prohlédnout si i odborné pracoviště. „Tam lidi standardně nevodíme. Pracoviště totiž není určené pro veřejnost,“ dodala Konvičková. Uplynulou sobotu však lidé mohli místa, kde pracovníci hvězdárny zkoumají nebeské útvary, vidět na vlastní oči.

O zábavu měly vystaráno i menší děti. „Ty mají možnost nakreslit si křídou například nějakého ufona. Kolega si navíc připravil zábavnou hru Klingone, nezlob se. Jedná se o něco podobného jako hra Člověče, nezlob se, doplněná otázkami,“ dodala zástupkyně ředitele.

Cílem akce bylo podle Konvičkové dokázat, že i věda je někdy zábava. O vtipně podané poučení tak nebyla nouze ani na třech interaktivních přednáškách. Ty odhalovaly taje například z oblasti elektromagnetismu a optiky.

Pracovník hvězdárny se rozhovořil například o různých druzích dalekohledů a poradil i v tom, jak si vybrat polarizované brýle. Na závěr pak přítomným předvedl oční klam u příkladu dvou čtverců na první pohled odlišné barvy. „Jsou stejné! Nejsou stejné!“ vykřikovali malí pozorovatelé. Když je pak přednášející přesvědčil o totožné barvě, nezapomněl udělit také dobrou radu: „Nevěřte všemu, co vidíte.“