Letošní filmový maratón je věnován přehlídce makedonských snímků a vítězných filmů z evropských festivalů.

Festival je již tradičně spojován s balkánskou kinematografií. Proč vybíráte právě balkánské filmy?
Původním záměrem bylo odměnit členy filmových klubů. Festival byl nejprve jednodenní a měla to být pro příznivce filmu taková třešinka na dortu. Během let se program postupně rozrostl a v současnosti trvá festival čtyři dny. Záměrem Asociace českých filmových klubů bylo vypracovat cyklus seminářů zabývajících se právě Balkánem. Balkánské filmy jsou navíc velmi zajímavou oblastí, kde se střetává evropská a asijská kultura. Rozhodně je na co se dívat.

Jaký program letošní festival návštěvníkům nabídne? Co si nenecháte ujít?
V programu máme celkem dvaadvacet filmů. Z toho jedenáct je makedonského původu. Nabídka je opravdu pestrá. Diváci mohou letos vidět vynikající filmy jako Tetování, Cikánská magie, Před deštěm nebo snímek Vzhůru nohama. Kromě makedonských jsme si pro diváky připravili také srbské, slovinské, jugoslávské, bulharské, francouzské či norské filmy.
Mnohé snímky vyhrály národní festivaly. Mezi nimi je například Bílá stuha, která zvítězila v Cannes nebo film Prorok oceněný francouzskou cenou César. Ujít bych si nenechal makedonskou ani evropskou část. Každá z nich nabízí kvalitní filmy. Určitě stojí za to vidět Cikánskou magii, Bílou stuhu nebo například Zift.

Podle jakých kritérií filmy vybíráte a jak se vyrovnáváte s jazykovou bariérou?
Důležité je, zda má země, jejíž filmy chceme promítat, v České republice zastoupení. Když ho má, můžete pak jednat s pracovníky velvyslanectví. Nad letošním makedonským filmem převzal záštitu zplnomocněný velvyslanec Republiky Makedonie v České republice Igor Ilievski. Osobně se zúčastní dnešního slavnostního zahájení .
Informace o filmech hledáme také s přáteli z filmového klubu. Kromě toho si necháváme poradit od lidí, kteří mají v té oblasti s filmem co dočinění. Většina filmů má anglické titulky, ty pak překládáme do českého jazyka. Veškeré filmy na letošním festivalu mají české titulky.

Hosty letošního festivalu jsou například makedonští režiséři Stole Popov a Ivo Trajkov nebo také makedonský výtvarník Alexander Zafirovski. Proč jste vybrali právě tyto umělce?
Všechno jsou to zajímavé osobnosti. Alexander Zafirovski vystavoval v řadě zemí. Jeho práci mají lidé možnost zhlédnout v prostorách kina Vatra, kde vystavuje své fotografie.
Režisér Stole Popov je velmi úspěšný, ale opomíjený. Všechny jeho snímky jsou velmi dobře hodnoceny. Ivo Trajkov, který žije v České republice, nás upozornil na Popovův výborný snímek Šťastný nový rok 49. Navíc jeho dokument Dae vyhrál prestižní festivaly v Oberhausenu a Melbourne a také byl nominován americkou filmovou akademií na Oscara.

Co byste popřál letošnímu letnímu festivalu?
Samozřejmě co nejvíc spokojených návštěvníků, kteří uvidí, jak dobré filmy se na Balkáně točí.
V nově zrekonstruovaném kině s klimatizací se jim bude určitě líbit. Navíc mají téměř poslední možnost sledovat projekci „postaru“. Od pondělí totiž kino přechází na digitalizaci.