První z jmenovaných dokumentů Osudová strela je věnovaný slavnému vlaku Slovenská strela. Jeho unikátní elektrický pohon vynalezl a zkonstruoval právě Josef Sousedík. Dokument časosběrně zachycuje nedávnou rekonstrukci vlaku a také osudy jeho tvůrců.

Druhý film nazvaný Edison ze Vsetína je – stejně jako Osudová strela – takzvaným dokudramatem. Tedy dokumentem s hranými scénami. Film se soustřeďuje na osobnost a život Josefa Sousedíka.

„Zdůrazňuje jeho osobní i pracovní osudy, věnuje se Sousedíkově podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou – umírá při výslechu v úřadovně vsetínského gestapa v roce 1944,“ vysvětlil režisér Martin Pátek.

Film se natáčel v průběhu loňského podzimu, většinu scén pořídil filmový štáb ve Vsetíně. Záběry vznikaly mimo jiné ve společnosti TES, která navazuje na tradici podnikatelských aktivit známého vsetínského vynálezce, továrníka a někdejšího starosty.

Odstraňování následků masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Policie ukončila vyšetřování otravy Bečvy, padl návrh na obžalobu

Autentické scény z výslechu Sousedíka na gestapu vznikly v budově bývalého okresního úřadu na Horním náměstí, která k těmto účelům během II. světové války skutečně sloužila.

„Zajímavostí je, že role Josefa Sousedíka se v hraných částech dokumentu chopil jeho vnuk Tomáš. Jejich podoba je neuvěřitelná a dodává tak filmu další rozměr,“ popsal producent filmu Aleš Hudský.

Vzniku obou dokumentů a také možnosti spolupracovat při jejich tvorbě si cení také vedení vsetínské radnice.

„Josef Sousedík byl významnou osobností nejen Vsetína, ale celé republiky. Jeho osudy jsou pozoruhodné a filmové zpracování si zaslouží. Jsme rádi, že filmaři vyrazili po jeho stopách na Vsetín. Rádi jsme s filmovým štábem spolupracovali, a na výsledek se moc těším,“ řekl místostarosta města Pavel Bartoň.

Oba dokumenty se objeví v letošním roce v programu České televize, jeho autoři plánují také uvádění v kinech i na sociálních sítích.

„Ve spolupráci s partnery hodláme uskutečnit veřejné slavnostní předpremiéry v kinech na Vsetíně, ve Zlíně, v Kopřivnici, v Praze v Národním technickém muzeu, a také v technických muzeích v Berlíně a Mnichově,“ doplnil producent Aleš Hudský.