Na Dolním náměstí ve Vsetíně je jich rozestavěno takřka dvacet. První letošní farmářský trh, pořádaný společně Domem kultury a městem Vsetín, je v plném proudu. „Pojďte ochutnat medovinu,“ láká nakupující zvučným hlasem jeden z prodejců a na pult před sebou řadí lahve tradičního nápoje.

O pár kroků dál vybírají lidé z nabídky rostlinných přírodních olivových či glycerinových mýdel a hojivých léčiv, které prodává Eva Dudová. „Všechny výrobky pocházejí z dílny mydlářky Aleny Milíčkové z Řepiště,“ upozorňuje potenciální zájemce o koupi.

Zdůrazňuje, že všechna mýdla vznikla tradiční ruční výrobou. „Mimo jiné pomáhají například při léčbě lupénky či akné,“ vyzdvihuje některé z vlastností nabízeného zboží. Na nedostatek kupujících si rozhodně stěžovat nemůže. Lidé slyší na tradiční ruční výrobu i na hojivé účinky mýdel. „Vsetínské farmářské trhy jsou výborné. Byla jsem tady už vloni v říjnu a také byly skvělé. Mám možnost srovnávat s trhem třeba v Praze, kde to ale nestálo za nic,“ pochvaluje si Eva Dudová.

Rostoucí popularitě se v poslední době těší takzvané fair trade výrobky. Své místo mají v sobotu také na vsetínském farmářském trhu. „Nabízíme čaje, kávu, cukrovinky, třtinové cukry a další výrobky,“ vyjmenovává Pavla Palátová z občanského sdružení Ambos Mundos, která dorazila z Valašského Meziříčí.

Také ona farmářský trh chválí. „Je fajn, že tak brzy ráno dorazilo tolik lidí,“ rozhlíží se po desítkách Vsetíňanů, kteří se proplétají náměstím. Trhy jsou podle ní mimo možnost nákupu právě také o setkávání lidí. „Jak říkávala moje babička, nakupování na trhu je daleko svobodnější než v obchodě,“ říká Pavla Palátová.

Stánek s hostětínskými bio mošty a sirupy rozložila na náměstí Marta Durďáková. „Všechno jsou to čistě přírodní produkty, které nesou ochrannou známku Tradice Bílých Karpat,“ upozorňuje prodejkyně.

Je teprve po deváté hodině ranní a zásoba jablečných moštů s přídavkem zeleného čaje, zázvoru, červené řepy či černého rybízu, se kterou Marta Durďáková do Vsetína dorazila, se povážlivě tenčí. „Zjevně bychom prodali daleko více, než kolik jsme přivezli. Stále však ještě můžeme nabídnout konopné či mátové sirupy či sirup s přídavkem květů černého bezu,“ usmívá se Marta Durďáková.

V podobném obležení zákazníků jsou po celé dopoledne i další stánky a prodejci nabízející třeba zahradnické zboží. K dostání jsou také sušené houby a za velmi symbolickou cenu také svazky klestí na podpalku. K dobré pohodě nakupujících tlumeně vyhrávají z reproduktorů skladby vsetínských hudebních skupin. „Je krásně, potkala jsem řadu známých a ještě i něco koupila. Povedená akce,“ pochvaluje si jedna z příchozích Jana Bařinová ze Vsetína. Nezbývá, než souhlasit.