„Konečně. Prakticky od podzimu až doteď nebyly žádné jarmarky ani trhy. Už to opravdu chybělo,“ usmívá se Lenka Večerková, která také využila příjemného slunečného počasí a vyrazila na obhlídku několika desítek stánků rozmístěných na kroměřížském náměstí. „Už mám nakoupené bylinky, domácí sirup a lákají mě ještě domácí sýry. Viděla jsem je snad ve dvou nebo třech stáncích,“ dodává Lenka Večerková.

Produkty, které jmenovala, však představují jen zlomek ze sobotní nabídky regionálních výrobců. Náměstím voní také pečivo z třebětické pekárny, Vlčnovské vdolečky, frgály, uzeniny, koření či káva z kroměřížské pražírny. K dostání je zelenina, bylinné čaje, vína nebo mléčné výrobky. Nechybí výrobky ze skla, keramiky nebo bytové doplňky ze dřeva. Na hovorných prodejcích je vidět, že osobní kontakt s nakupujícími jim už také chyběl.

A je to právě stánek se zmiňovanou čerstvou kávou, kde řada příchozích míří poté, co má nakoupeno vše potřebné. Farmářský trh se totiž ukazuje také jako ideální příležitost pozdravit se s přáteli a alespoň na chvíli si popovídat.

„Potkala jsem tady už několik známých, se kterými jsem se už nějaký čas neměla příležitost vidět osobně,“ potvrzuje pětatřicetiletá Martina, která si kromě potěšení z vítaných setkání odnáší z Hanáckého náměstí také několik sazenic rostlin.

DALŠÍ TRHY HOSTÍ VÝSTAVIŠTĚ

Lidé v Kroměříži i přespolní návštěvníci se mohou na další farmářské trhy těšit hned o prvním i druhém květnovém víkendu. Tentokrát je bude hostit areál zdejšího výstaviště.

„Nakoupíte výpěstky regionálních zahradníků a farmářů, dále bylinky, přísady, truhlíkové a balkónové květiny, ovoce a zeleninu, krmiva, osiva, okrasné keře, ale i maso, či pekařské a medové výrobky. Prostě vše, co na jaře potřebujete pro svou zahrádku,“ lákají pořadatelé. K vidění budou i ukázky floristického aranžování květin – své umění představí přední české floristky Jarmila a Petra Pejpalovy.

Prodávat se bude pouze na čerstvém vzduchu, vnitřní pavilony zůstanou uzavřené, prodejní stánky budou umístěné v několikametrové vzdálenosti od sebe, povinností bude respirátor či adekvátní ochrana nosu a úst a samozřejmostí bude dezinfekce k volnému použití.

TERMÍNY TRHŮ ZNAJÍ I DALŠÍ MĚSTA

Na první letošní farmářské trhy už se těší také ve Vsetíně na Valašsku. Sezona trhů zde má začít ve druhé polovině května. I zde za dodržování předepsaných hygienických opatření.

„Pro nakupující nebude připraveno posezení a trhy budou sloužit výhradně k nákupu regionálních potravin a produktů a jejich následnému odnesení s sebou domů. Sortiment k přímé konzumaci není povolený. Rovněž platí zákaz konzumace přineseného jídla,“ upozornila Klára Blažková z pořádajícího Domu kultury Vsetín.

Doplnila, že bude-li situace příznivá, první z trhů na vsetínském Dolním náměstí se uskuteční v sobotu 22. května od 7 hodin.

Ve Valašském Meziříčí mají už dlouholetou tradici páteční farmářské trhy. A přesto, že uplynulý rok poznamenala pandemie koronaviru, většina trhů proběhla i vloni v plánovaném termínu za dodržení hygienických opatření.

„Věříme, že letos bude situace farmářským trhům opět více nakloněna. Začínat bychom měli v pátek 21. května Květinovým jarmarkem a končit v pátek 22. října klasicky závěrečným farmářským trhem,“ zve místostarostka Meziříčí Yvona Wojaczková.