VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář: Modlím se za prohloubení víry v Ježíše Krista

Francova Lhota /ROZHOVOR/ – Osmačtyřicetiletý kněz Jan Surowczyk působí už druhým rokem ve Francově Lhotě. Pochází z polské vesnice Velká Lipnivca, která se nachází v polské části Oravy.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Jan Surowczyk pochází z polské části Oravy. Vánoce bude letos trávit s rodinou své nejmladší sestry a kmotrou. Příbuzní za ním přijedou do Francovy Lhoty.Foto: DENÍK/Renata Hajdová

Předvánoční rozhovor Valašskému deníku poskytl kněz Jan Surowczyk, který působí poslední dva roky ve Francově Lhotě na Hornolidečsku

Teologii studoval na Papežské teologické univerzitě v Krakowě. Kněžské svěcení přijal v roce 1988. Zpočátku působil v Polsku. Pak se dostal na Slovensko, kde strávil deset let. V České republice působí už tři roky. Na starosti má kromě Francovy Lhoty také farníky z Valašské Senice a Střelné.

Co pro vás osobně představují svátky vánoční?

Od raného dětství jsme vždy každý den chodili na roráty a skrze ně jsme se připravovali na vánoční svátky. Maminka nás budila už ve čtyři hodiny ráno a museli jsme se dostat do osm kilometrů vzdáleného kostela. To byl takový zvláštní zážitek. Bývalo v tu dobu hodně sněhu, autobusy nejezdily, tak jsme se někdy dopravovali i na lyžích. Jako děti jsme tak cítili, jak se Ježíš blíží k nám.
Po posledních rorátech, jsme již čekali na Štědrý den, zdobili jsme stromek, připravovala se večeře a pak přišly Vánoce.
V dospělosti, když jsem přišel k františkánům, měly Vánoce ještě jeden zvláštní význam. Svatý František jako první v Itálii udělal jesličky. Jako františkáni jsme si tedy dali vždy záležet, aby byly jesličky krásně v kostele vyzdobeny. Dodnes se snažím i ve Francově Lhotě slavnostním způsobem vnést sošku Ježíše do jesliček. To vše začalo právě u františkánů. A tento zážitek má pro mě dodnes velký význam.

Pociťuje v tomto období jiný přístup lidí k životním hodnotám?

Jistě. Lidé v současnosti dávají přednost materiálním hodnotám, nakupují cenné, bohaté dárky a často zapomínají na duchovno. Samozřejmě i dary jsou potřebné. Nepochybně mají svůj význam  i spolu s vánoční výzdobou. Symbolizují štědrost. Na první místo je však třeba stavět duchovní hodnoty, jinak se vytrácí smysl Vánoc. V Evropě, v jiných zemích, naštěstí ještě ne na Valašsku, už lidé často nevědí, proč se slaví Vánoce. Poselství Vánoc se tak vytrácí a může přijít generace, která již nebude vědět, kdy to všechno začalo.

Proč myslíte, že současná společnost vyznává spíše konzumní pojetí Vánoc?

Myslím, že velkou úlohu sehrávají reklamy, které jsou v médiích. Ty upoutávají pozornost člověka na to hmotné. Neodsuzuji je, ale právě o to více je potřeba usměrnit lidi  a vysvětlit jim pravý smysl Vánoc.
Vše je potřebné, i materiální věci, neboť žijeme ve světě, nejsme andělé. A to je velká úloha pro kněze. V prvé řadě by měl lidem připomínat duchovní stránku Vánoc a vyváženě spojit jedno i druhé.

Trávíte Štědrý den v kruhu svých nejbližších? Vy sám vzhledem k povinnostem zřejmě nemůžete odcestovat, přijede naopak rodina za vámi?

Přes dvacet let, co jsem knězem, netrávím svátky doma u rodičů. Do Francovy Lhoty za mnou ale přijede nejmladší sestra s manželem a dítětem a také kmotra. Vánoční svátky tedy strávím   v kruhu rodiny.
Ve Francově Lhotě se i tak cítím jako v rodině. Zdejší farníci jsou dobří, ptají se, co bych potřeboval. Moc mě těší, že mají zájem o kněze. Necítím se sám, to je důležité.

Jaké vánoční tradice jste si zachoval z dětství?

V Polsku máme zvyk, který zde není. Jsou to vánoční oplatky, které kněz posvětí  v kostele. Otec rodiny se poté modlí při štědrovečerním stole a po modlitbě nabídne oplatek ostatním členům rodiny. Každý si odlomí kousek a přeje si přání. Oplatek je symbolem boží lásky, která se rozděluje a naplňuje lidské srdce. Tuto tradici si od dětství pamatuji a udržuji. Pak je to samozřejmě také zpěv koled.

Mají Vánoce v Polsku odlišný charakter jako v České republice?

Ne, patříme mezi slovanské národy a pojetí Vánoc v obou zemích je podobné. V Polsku se rovněž peče cukroví, na Štědrý den máme kapra. U polské štědrovečerní večeře se však podává dvanáct chodů, představujících dvanáct apoštolů. Jediným rozdílem je právě vánoční oplatka a také to, že půlnoční mše začíná v Polsku skutečně až o půlnoci.

Máte nějaké vánoční přání?

Moc bych si přál, aby se na Valašsku prohloubila víra v Ježíše Krista, který k nám o Vánocích přichází a přibylo více kněží. Za to se modlím.

Autor: Michal Burda

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 13 000 Kč

Ostatní pracovníci na zpracování plechu Ostatní pracovníci na zpracování plechu*. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: OSTATNÍ PRACOVNÍCI NA ZPRACOVÁNÍ PLECHU*, První kontakt: telefonicky 571 495 937 nebo e-mailem: anna.krenkova@zamet.cz. Pracoviště: Zamet, spol. s r.o., 756 04 Nový Hrozenkov. Informace: Anna Křenková, +420 571 495 937.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 15 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenští zámečníci - svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STROJÍRENŠTÍ ZÁMEČNÍCI - SVÁŘEČI, Požadujeme: SO, příp. vyučen ve strojírenském oboru, oprávnění obsluhovat ZZ, oprávnění provádět vazačské práce, kvalifikace svařování CO2 (praxe ve svařování výhodou, TIG kvalifikace výhodou), zámečnické práce výhodou, znalost a orientace ve výrobní dokumentaci, manuální zručnost, schopnost koncentrace, pečlivost, smysl pro pořádek, odolnost vůči stresu, fyzická zdatnost, síla nosit břemena, obratnost., Náplň práce: kontrola strojů a zvedacích zařízení, svařování, paketování statorů a rotorů, vyplňování výrobních dokumentů, odstraňování drobných závad., Nabízíme: 25 dnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na stravu, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, První kontakt: telefonicky v době 8:00 - 12:00 h. na čísle: 571 812 773, e-mailem na: i.kovarickova@tes.cz nebo osobně na pracovišti v době 9:00 - 11:00 h.. Pracoviště: Tes vsetín s.r.o., Jiráskova, č.p. 691, 755 01 Vsetín 1. Informace: Ivana Kovaříčková, +420 571 812 773.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidiči dodávkového vozidla B+E. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodného kandidáta na pozici řidiči skupiny B+E dodávkového vozidla., Požadujeme bezúhonnost, lékařskou prohlídku, kartu do tachografu., Pravidelná trasa - denně návrat domů.. Pracoviště: Inter pan s.r.o., Kolaříkova, č.p. 1364, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Josef Novák, +420 602 956 851.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru strojní zámečník a svářečský průkaz Z G1, Z - E1., Nabízíme: příspěvek na stravování, týden dovolené navíc nad zákonem stanovený, odměny při pracovních a životních výročích, vitamínové balíčky., Možnost prodloužení doby určité., Zájemce prosíme o zaslání strukturovaného životopisu elektronicky na adresu Martina.Frydlova@guzu.cz, do předmětu zprávy prosím uveďte "ZÁMEČNÍK". Případné dotazy mohou být zodpovězeny na tel. čísle 571 662 228., ov.18.5.18. Pracoviště: Gumárny zubří, akciová společnost, Hamerská, č.p. 9, 756 54 Zubří. Informace: Martina Frýdlová, +420 571 662 228,731 596 774.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Václavík s palačinkami
3

Šéfkuchař Spa hotelu Lanterna pomáhá vylepšovat jídelníček zlínské nemocnice

Míčový žonglér Bursas Charalambos z Branek si v sobotu 19. května 2018 připsal na konto další světový rekord. Celkem 2 hodiny a 9 minut dokázal udržet na hlavě jeden, dva i tři míče.
13

Legendární žonglér má další světový rekord. Přes dvě hodiny balancoval s míči

S Jonáškem se lidé bavili a přispěli na dobrou věc

Dva dny plné her, poznávání a výborné muziky. Takový byl osmý ročník Jonáškova zábavného odpoledne, kterým po celý víkend žil park u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Házenkáři Zubří drama o bronz v Lovosicích nezvládli, odvrací mečbol

Bronzový mečbol mají po sobotě házenkáři Lovosic. Třebaže vítěz základní části extraligy ze Zubří po rozpačitém úvodu měl blíže k výhře, Severočeši dotáhli duel do prodloužení a to jasně ovládli. V sérii hrané na tři vítězství tak mohou domácí Lovci rozhodnout o svém cenném kovu již v neděli odpoledne.

Tomáš Goláň: Voliči vědí, že rozumím zákonům. Chci rozhýbat Senát

O případné novely zákonů by se rád zasadil Tomáš Goláň (BEZPP), který coby druhý získal nejvíce hlasů v doplňujících senátních volbách ve zlínském okrsku 78. „Díky osobnímu kontaktu lidé vidí, že jsem normální člověk z masa a kostí,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Michaela Blahová: Voliče možná nadchlo i to, že jsem byla jediná žena mezi muži

Setkávat se osobně s voliči a prosit je o podporu i v dalším kole. To si pro další dny dává za cíl krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL). V prvním kole doplňujících senátních voleb ve zlínském okrsku 78 získala nejvíce hlasů (4118), v druhém se utká o senátorské křeslo s právníkem Tomášem Goláněm. „Výsledky jsem sledovala v autě, když jsem jela z Prahy. Bylo to o to zajímavější,“ usmívá se Michaela Blahová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT