VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář: Modlím se za prohloubení víry v Ježíše Krista

Francova Lhota /ROZHOVOR/ – Osmačtyřicetiletý kněz Jan Surowczyk působí už druhým rokem ve Francově Lhotě. Pochází z polské vesnice Velká Lipnivca, která se nachází v polské části Oravy.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Jan Surowczyk pochází z polské části Oravy. Vánoce bude letos trávit s rodinou své nejmladší sestry a kmotrou. Příbuzní za ním přijedou do Francovy Lhoty.Foto: DENÍK/Renata Hajdová

Předvánoční rozhovor Valašskému deníku poskytl kněz Jan Surowczyk, který působí poslední dva roky ve Francově Lhotě na Hornolidečsku

Teologii studoval na Papežské teologické univerzitě v Krakowě. Kněžské svěcení přijal v roce 1988. Zpočátku působil v Polsku. Pak se dostal na Slovensko, kde strávil deset let. V České republice působí už tři roky. Na starosti má kromě Francovy Lhoty také farníky z Valašské Senice a Střelné.

Co pro vás osobně představují svátky vánoční?

Od raného dětství jsme vždy každý den chodili na roráty a skrze ně jsme se připravovali na vánoční svátky. Maminka nás budila už ve čtyři hodiny ráno a museli jsme se dostat do osm kilometrů vzdáleného kostela. To byl takový zvláštní zážitek. Bývalo v tu dobu hodně sněhu, autobusy nejezdily, tak jsme se někdy dopravovali i na lyžích. Jako děti jsme tak cítili, jak se Ježíš blíží k nám.
Po posledních rorátech, jsme již čekali na Štědrý den, zdobili jsme stromek, připravovala se večeře a pak přišly Vánoce.
V dospělosti, když jsem přišel k františkánům, měly Vánoce ještě jeden zvláštní význam. Svatý František jako první v Itálii udělal jesličky. Jako františkáni jsme si tedy dali vždy záležet, aby byly jesličky krásně v kostele vyzdobeny. Dodnes se snažím i ve Francově Lhotě slavnostním způsobem vnést sošku Ježíše do jesliček. To vše začalo právě u františkánů. A tento zážitek má pro mě dodnes velký význam.

Pociťuje v tomto období jiný přístup lidí k životním hodnotám?

Jistě. Lidé v současnosti dávají přednost materiálním hodnotám, nakupují cenné, bohaté dárky a často zapomínají na duchovno. Samozřejmě i dary jsou potřebné. Nepochybně mají svůj význam  i spolu s vánoční výzdobou. Symbolizují štědrost. Na první místo je však třeba stavět duchovní hodnoty, jinak se vytrácí smysl Vánoc. V Evropě, v jiných zemích, naštěstí ještě ne na Valašsku, už lidé často nevědí, proč se slaví Vánoce. Poselství Vánoc se tak vytrácí a může přijít generace, která již nebude vědět, kdy to všechno začalo.

Proč myslíte, že současná společnost vyznává spíše konzumní pojetí Vánoc?

Myslím, že velkou úlohu sehrávají reklamy, které jsou v médiích. Ty upoutávají pozornost člověka na to hmotné. Neodsuzuji je, ale právě o to více je potřeba usměrnit lidi  a vysvětlit jim pravý smysl Vánoc.
Vše je potřebné, i materiální věci, neboť žijeme ve světě, nejsme andělé. A to je velká úloha pro kněze. V prvé řadě by měl lidem připomínat duchovní stránku Vánoc a vyváženě spojit jedno i druhé.

Trávíte Štědrý den v kruhu svých nejbližších? Vy sám vzhledem k povinnostem zřejmě nemůžete odcestovat, přijede naopak rodina za vámi?

Přes dvacet let, co jsem knězem, netrávím svátky doma u rodičů. Do Francovy Lhoty za mnou ale přijede nejmladší sestra s manželem a dítětem a také kmotra. Vánoční svátky tedy strávím   v kruhu rodiny.
Ve Francově Lhotě se i tak cítím jako v rodině. Zdejší farníci jsou dobří, ptají se, co bych potřeboval. Moc mě těší, že mají zájem o kněze. Necítím se sám, to je důležité.

Jaké vánoční tradice jste si zachoval z dětství?

V Polsku máme zvyk, který zde není. Jsou to vánoční oplatky, které kněz posvětí  v kostele. Otec rodiny se poté modlí při štědrovečerním stole a po modlitbě nabídne oplatek ostatním členům rodiny. Každý si odlomí kousek a přeje si přání. Oplatek je symbolem boží lásky, která se rozděluje a naplňuje lidské srdce. Tuto tradici si od dětství pamatuji a udržuji. Pak je to samozřejmě také zpěv koled.

Mají Vánoce v Polsku odlišný charakter jako v České republice?

Ne, patříme mezi slovanské národy a pojetí Vánoc v obou zemích je podobné. V Polsku se rovněž peče cukroví, na Štědrý den máme kapra. U polské štědrovečerní večeře se však podává dvanáct chodů, představujících dvanáct apoštolů. Jediným rozdílem je právě vánoční oplatka a také to, že půlnoční mše začíná v Polsku skutečně až o půlnoci.

Máte nějaké vánoční přání?

Moc bych si přál, aby se na Valašsku prohloubila víra v Ježíše Krista, který k nám o Vánocích přichází a přibylo více kněží. Za to se modlím.

Autor: Michal Burda

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(21 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - disponentka v dopravě, - SŠ/VŠ vzdělání, znalost práce na PC, aktivní znalost AJ a NJ podmínkou, - PD: Po-Pá 7:30 - 16:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eimepress@email.cz. Pracoviště: Eim express, s.r.o. - provozovna kroměříž, Kojetínská, č.p. 3881, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Daniel Eim, +420 605 815 160.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník(16 000 Kč)

Vedoucí všeobecných administrativních pracovníků vedoucí modelárny obuvi. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: organizační a metodické řízení činností oddělení technologické přípravy výroby, zajišťování výroby vzorků dle plánu a požadavků obchodního úseku, zabezpečení technologického ověření při přípravě vzorků, navrhování a zpracování technologických postupů pro opracování spodkových polotovarů a pro konfekční dílny., , Požadujeme:, - vzdělání ÚSO s maturitou, - zkušenosti v oblasti návrhářství obuvi, - znalost 1 světového jazyka, - znalost práce na PC, - ŘP skupiny B, - kreativitu, zodpovědnost, spolehlivost., , Nabízíme:, - zaměstnání v jednosměnném provozu ve stabilní a perspektivní společnosti, - motivující finanční ohodnocení, - prémie, odměny za pracovní výročí, mimořádné odměny, - dotované stravování v podnikové jídelně, - zdravotní volno (sick days) s náhradou mzdy 100%, - termín nástupu a výše mzdy budou předmětem osobního jednání., , Zájemci - zasílat životopis na adresu slesingerova.marta@prabos.cz.. Pracoviště: Prabos plus, a. s. - slavičín - sídlo, Komenského, č.p. 9, 763 21 Slavičín. Informace: Marta Šlesingerová, +420 577 303 275.

2444 - Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu(17 360 Kč)

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu referent/ka správy provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem - Informace k VŘ na www.bystriceph.cz, - zajišťování správy, údržby a provozu místních komunikací, účelových komunikací, chodníků, dopravního značení, veřejného osvětlení a budov (včetně vybavení) ve vlastnictví města Bystřice pod Hostýnem, - minimálně SŠ s maturitou technického směru (stavebnictví, dopravní stavitelství apod.), uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B (aktivní řidič), odolnost a schopnost zvládat psychickou zátěž, - platová třída 9 (dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), - Přihláška musí obsahovat jméno a příjmení uchazeče, telefonický nebo e-mailový kontakt na uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu uchazeče a číslo občanského průkazu (příp. číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) uchazeče, souhlas se zpracováním osobních údajů ve znění: "V souladu s ust. § 5, odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlasím s tím, aby moje osobní údaje, které tímto poskytuji městu Bystřice pod Hostýnem, byly tímto úřadem zpracovány pouze pro účely výše uvedeného výběrového řízení." a datum a podpis uchazeče. K přihlášce je nutno připojit životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, motivační dopis., - Uchazeč doručí písemnou přihlášku v zalepené obálce označené „Výběrové řízení – referent správy provozu“ na podatelně Městského úřadu nebo zašle na adresu: Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, případně do datové schránky města se zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději do 25.2.2018 (včetně).. Pracoviště: Město bystřice pod hostýnem, Masarykovo nám., č.p. 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Michaela Studená, +420 573 501 926.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(5 500 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DPP. Zkušenost s úklidem objektů, větších prostor. Úklid kanceláří, šaten. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Rybárik, s.r.o., Hradišťská, č.p. 573, 687 08 Buchlovice. Informace: Daniel Rybárik, +420 777 120 591.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlínští hasiči v úterý trénovali na Fryštácké přehradě vyproštění osob, pod nimiž se prolomil  led.
27

Rozhodují vteřiny. Tonoucí musí rychle z vody ven

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

ANKETA: Vyberte nejhezčí fašank ve Zlínském kraji

Fašankové veselí skončilo. Podívejte se na fotografie z fašankových oslav ve Zlínském kraji a hlasujte! Své hlasy posílejte do 28. února do 12 hodin. Podpořte vaše maškary!

NEPŘEHLÉDNĚTE! Předškoláci z MŠ Vsetín, Trávníky ve Valašském deníku

V tištěném středečním vydání Valašského deníku budou fotky předškolních dětí z mateřské školy ve Vsetíně, Trávníky.

Při útoku pomohl ženě, policie jej nyní hledá kvůli svědectví

Vsetínští kriminalisté hledají mladíka, který pomohl ženě při napadení neznámými muži. Událost se stala ve čtvrtek 15. února kolem půl sedmé večer ve vsetínské části Trávníky na spojovacím chodníku mezi ulicemi Jiráskova a Matouše Václavka.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT