Policisté na Valašsku vyšetřují letos už čtvrté padělání bankovek

V pondělí objevil ve své peněžence falešnou dvousetkorunovou bankovku čtyřiatřicetiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm. „Padělek přijal od obsluhy čerpací stanice v Meziříčské ulici v Rožnově,“ uvedl asistent policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Rožnovanovi se ale dvoustovka zdála doma podezřelá, proto se s ní vypravil do směnárny. „Tam mu pracovnice potvrdila, že peníze jsou skutečně falešné,“ sdělil Zgarba. Muž je tedy dobrovolně odnesl policistům, kteří padělek odešlou do zkušebny platidel České národní banky v Praze k prozkoumání.

Jen o tři dny dříve narazili na falešné peníze zaměstnanci pobočky České spořitelny ve Vsetíně. „Padělanou padesátikorunu použila při placení v pokladně pracovnice místního pekařství,“ informoval Zgarba. Žena za přepážkou si ovšem všimla, že bankovka nesplňuje všechny předepsané znaky.

Na konci ledna zase objevila pracovnice pobočky Československé obchodní banky v Rožnově při přepočtu peněz falešnou bankovku v nominální hodnotě sto dolarů.

„Bohužel se nepodařillo zjistit, kdo ji do rožnovské pobočky banky přinesl,“ povzdechl si Zgarba.

V loňském roce se kriminalisté na Valašsku zabývali paděláním a pozměňováním peněz celkem dvanáctkrát. „Vždy se přitom jednalo pouze o českou měnu,“ poznamenal Zgraba.