Nezaměstnaných ale přibývá už delší dobu. Úřad práce zaznamenal v souvislosti s krizí v říjnu, listopadu a v prosinci uplynulého roku propuštění zhruba osmdesáti zaměstnanců ze čtyř podniků. Situace přitom připomíná pověstný začarovaný kruh, neboť se zvyšujícím se počtem firem postižených krizí stále přibývá lidí bez práce a zároveň ubývá potenciálních zaměstnavatelů.

„V těchto dnech evidujeme zhruba desítku podniků, které žádají o možnost vyplácet svým zaměstnancům náhradní mzdu ve výši šedesáti procent. Jedná se o takzvanou částečnou nezaměstnanost. Nahlášeno máme také několik menších hromadných propouštění,“ prozradil vedoucí odboru trhu práce vsetínského Úřadu práce Stanislav Rudolf.

Možnost vyplácet sníženou mzdu mohou podle Rudolfa využít podniky, které nemají odborovou organizaci. Jen tehdy může o povolení částečné nezaměstnanosti rozhodovat úřad práce.

Mezi firmami, kterých se ekonomická krize dotkla konkrétně, jsou například vsetínské společnosti Woco či Hirschman nebo nedávno otevřená fabrika na lisované autodíly Kemmerich v Leskovci.

„Určité projekty jsme museli redukovat, náběh výroby nebude tak plynulým, jak jsme předpokládali. Vzhledem k tomu, že jsme teprve v začátcích a nemáme ještě tolik zaměstnanců, o propouštění neuvažujeme,“ uvedl ještě před příchodem nového roku ředitel české pobočky Kemmerich Group Rostislav Hanák.

Už počátkem listopadu skončila v konkurzu také Vsetínská modelárna, která dávala práci více než čtyřiceti lidem. O měsíc později zamířil do konkurzu na vlastní žádost také tradiční textilní podnik Loana sídlící v Rožnově pod Radhoštěm.

Důvodem byla neschopnost dostát závazkům vůči svým věřitelům. Výroba se zde zastavila v polovině prosince.

V případě Loany však počátkem tohoto týdne ještě svitla naděje. Insolvenční správce podniku Libor Tobola prohlásil, že by se v rožnovské textilce mohla v průběhu ledna znovu rozjet výroba.

„Připravujeme se na to, že bychom začali dvanáctého ledna. Vše záleží na tom, jak se nám podaří potvrdit zakázky,“ řekl Tobola. Produkce se však neobnoví v plném rozsahu, část pracovníků tak proto zřejmě i v lednu zůstane doma.

Naproti tomu se zdá, že k definitivnímu konci dospěl další tradiční podnik na Valašsku. Tento týden bylo rozhodnuto, že výpověď obdrží všichni zaměstnanci skláren v Karolince. Podnik čeká v brzké době konkurz a hledání nového majitele. Řady uchazečů o zaměstnání na úřadu práce se tak rozšíří o téměř tři sta lidí.

„Už ke konci prosince muselo odejít dvacet pracovníků. Teď bude na řadě zřejmě zbylých dvě stě šedesát,“ povzdechla si šéfka odborové organizace ve sklárnách Helena Langrová.