Důvod? Zhruba sto dvacet let starou bučinu chtějí uchránit před těžbou. S předními odborníky na lesnictví už připravili podklady, které jim mají pomoci v jednáních s místní radnicí a krajským úřadem.

Snaha ochránců přírody vyhlásit Brdo přírodní rezervací, se datuje od konce osmdesátých let. „Dosud neměl stát vůli nám vyhovět. Už je ale za pět minut dvanáct,“ upozornil ekolog Milan Orálek.

Ve zhruba tříhektarovém lese, který patří městu, pokácel před časem neznámý pachatel načerno několik stromů. „V minulosti se Brdo navíc stalo místem černé skládky,“ vylíčil Orálek.

Bučina je významná tím, že tvoří městu ochranný štít. „Čím je les starší, tím více zachycuje karcinogenních částic,“ vysvětlil ekolog Miroslav Dvorský. Jedinečný je tento porost i proto, že nebyl uměle vysazen. „Má také velmi cenné bylinné patro a nachází se v původním skalnatém sedle,“ poznamenal Dvorský.

V Brdu žijí vzácné druhy ptáků. Například žluna šedá, lejsek bělokrký, strakapoud bělohřbetý nebo puštík obecný. „Rostou zde i cenné rostliny. Třeba kruštík širolistý, dýmnivka plná a kyčelnice devítilistá,“ vyjmenoval ekolog Miroslav Dvorský.

Žádosti o vyhlášení rezervace posuzuje Zlínský kraj na základě správního řízení.

Podle mluvčího města Josefa Beneše chce radnice, aby se k záměru vyjádřili lidé. A to ještě před zahájením jednání na krajském úřadě. „Chceme znát názor místních, ochránci přírody by s nimi měli celou záležitost projednat,“ poznamenal starosta Jiří Částečka s tím, že město žádost o vyhlášení rezervace nepodá. „Je to v rukou ekologů. Radnice bude jen účastníkem jednání,“ upozornil Částečka.

Chráněných lokalit se ve Zlínském kraji nachází přes čtyřicet hektarů. Na Valašsku se vzácné rostliny a zvířata vyskytují například také v Beskydech.