„Během naší cesty jsme se setkali se dvěma extrémy. Tím prvním je, že jsme napočítali jen třicet kachen,“ řekl valašskomeziříčský ornitolog Miroslav Dvorský.

Běžné přitom je, že jich ekologové ve stejný čas na stejném místě napočítají tři sta padesát až pět set.

Čím si dramatický úbytek vysvětlit, neví. „Je možné, že se v době, kdy jsme šli kolem Bečvy zdržovali na nezamrzlých lagunách chemické továrny Deza.

Další překvapení připravili ochráncům přírody kormoráni. Těch napočítali nevídaných šest set osmdesát. Přitom před deseti lety nebyl u Bečvy spatřen ani jeden opeřenec tohoto druhu.

„Kormorán je zákonem chráněný a nemá u nás jediného predátora, to je důvodem šokujícího počtu.

Tito ptáci přitom škodí vodnímu ekosystému. Za den uloví až půl kila ryb. „Nedivím se, že rybáři nadávají,“ poznamenal Dvorský s tím, že by se ekologové nebránili odstřelu. Získat povolení ale není jednoduché. Musí ho vydat odbor životního prostředí krajského úřadu.

Letošní sčítání na dvanáctikilome­trovém úseku Bečvy mezi Hustopečemi a Valašským Meziříčím bylo bohaté na druhové zastoupení.

Ochránci přírody totiž spatřili sedmadvacet severských kachen morčáků velkých, přičemž dříve jich většinou napočítali jen do deseti kusů.

Zaznamenali také osm potápek malých, jednu labuť velkou, po jedenácti volavkách bílých a popelavých, tři lysky černé a po jednom vodouši kropenatém, ledňáčku říčním a přezimujícím konipasu horském, který do Česka obvykle přilétá až v březnu.

Na řece se objevilo i několik racků bouřních a kání lesních, naproti tomu orel mořský se tentokrát neukázal.

Pozornosti ekologů neunikli ani savci. „Dalekohledem viděli ohryzy patřící rodině bobra evropského žijící v hustopečské pískovně. Dětem ukázali také stopy lišek, veverek a jiných lesních zvířat,“ doplnil mluvčí měziříčské radnice Josef Beneš.