Řeč se točila kolem dotací na romské terénní pracovníky.

Ti pomáhají Romům řešit dluhy, drogovou závislost i následky lichvy. Zároveň je učí platit nájem a přesvědčují je, aby posílali děti do škol.

Když ale vsetínská radnice požádala na jejich činnost Úřad vlády o pět set čtyřicet tisíc korun s tím, že sto šedesát tisíc dofinancuje ze svého rozpočtu, dostala jen sto tisíc.

„Tohle je odměna za naši dlouholetou snahu řešit rozsáhlé a složité problémy související s Romy,“ postěžovala si před časem starostka Květoslava Othová, která odmítla, že by město platilo terénní pracovníky ze svého.

„Jestli si stát myslí, že romskou problematiku vyřeší bez lidí v terénu, je na omylu,“ zdůraznila Othová

Stehlíková ji v pondělí dala za pravdu.

„Radnice ve Vsetíně supluje práci neziskových organizací. Považuji proto za potřebné, aby peníze na terénní pracovníky dostala,“ řekla ministryně pro lidská práva s tím, že jelikož jsou dotační tituly už uzavřeny, pokusí se najít peníze jinde.

„Kdyby terénní činnost ve městě skončila, vymstilo by se nám to,“ upozornila Stehlíková.

Shoda u kulatého stolu padla také v otázce začleňovaní Romů na trh práce.

Vsetínská radnice se snaží přimět politiky a vládní úředníky, aby změnili nemotivující sociální systém. Hlavně poté, co z dvanácti Romů, které zaměstnaly vsetínské technické služby s finanční podporou města, jich vydrželo po necelém roce pracovat jen pět.

„Pokud zákonodárci nebudou řešit romskou problematiku komplexně, hrozí, že nákladné projekty typu Pracovní šance budou jen zbytečně vynaloženými penězi,“ podotkla starostka.

Ministryně pro lidská práva podněty vsetínské radnice vyslyšela. A podle svých slov je předloží vládě.

„Například zkrácením podpůrčí doby a vyšší motivací nezaměstnaných jsme už ale kroky požadovaným směrem učinili,“ upozornila Stehlíková, která podle svých slov do Vsetína zanedlouho opět přijede.

„Brzy se sejdeme a jednání znovu navážeme,“ slíbila ministryně.