V testu, který trval několik hodin, museli prokázat teoretické znalosti platných předpisů a také praktické dovednosti jako je výkop hrobu do správné hloubky, jeho zapažení nebo správné uložení ostatků.

Ke zkoušce potřebné pro získání certifikované kvalifikace hrobníka se přihlásili dvaatřicetiletý Štěpán Hamala z Velkých Karlovic a čtyřiačtyřicetiletý Vilibald Thomas z Šilheřovic u Hlučína. „Chci mít úředně potvrzeno, že pro práci, kterou dělám několikrát do týdne, mám potřebnou způsobilost,“ přiblížil svou motivaci ke zkoušce druhý jmenovaný.

Práci hrobníka se věnuje na plný úvazek od roku 1998, kdy se stal správcem hřbitova při faře v Ludgeřovicích. „Pohřbívám ale také v Hatích či Darkovicích, práce je tedy dost,“ uvedl Thomas, jehož původní výuční list zněl na obor zámečník.

Také Štěpán Hamala je vyučen v oboru, který je hrobařině na míle vzdálený. „Jsem automechanik. Původně jen ke kopání hrobů jsem se dostal před lety brigádně ve Valašských Kloboukách,“ prozradil Hamala. Podle něj může certifikace očistit zaprášenou pověst hrobníků. „Kdysi bývala dobrá, dnes se na hrobníky často pohlíží jako na nevzdělané alkoholiky,“ posteskl si Hamala.

Podobný názor má také Jan Hrdlička, předseda Společnost přátel žehu, který dostal od Ministerstva pro místní rozvoj akreditaci k provádění zkoušek. „Našim cílem je pozvednout práci hrobníků na úroveň jiných povolání a získat tím pro ty, kdo ji vykonávají určitou vážnost,“ vysvětlil Hrdlička. Připomněl, že na toto povolání se pohlíželo s vážností, ještě za první republiky. „Hrobník byl ten, který seděl se starostou, s panem farářem v hospodě a na čestném místě. Toto všechno skončilo,“ řekl Hrdlička.

Hrobnické zkoušky chválil také velkokarlovický farář Jaroslav Batóg. „Hrobníci asistují třeba také při ukládání rakve. Pokud budou dobře připraveni, získá jejich práce na důstojnosti. Jde vlastně o zkvalitnění služby,“ mínil Batóg.

S nápadem vtisknout práci hrobníka punc plnohodnotného řemesla přišlo před časem Ministerstvo pro místní rozvoj. První certifikovaný hrobník složil zkoušky loni v září, do vánoc se k němu přidali další čtyři. V současné době už získalo kvalifikaci celkem patnáct lidí. „Hrobníků je málo. V průměru každá pátá obec nemá žádného. Pozůstalí se mnohdy pouštějí do pohřbívání sami,“ uvedl Tomáš Kotrlý z ministerstva. Na to ale zákon pohlíží jako na neoprávněné otevření hrobu. „Trestní sazba je zde až tři roky,“ varoval Kotrlý.