Ty se prodávají například na trzích před Domem kultury na Svárově, nabídku s dušičkovým sortimentem najdete také v květinářstvích.

Deník zjišťoval, jaké zboží a za jaké ceny prodejci aktuálně nabízejí.

Přímo na zmíněném tržišti jsou vyskládané produkty hned tří květinářství. Jak říká jeden z prodejců, jsou to všechno konkurenti i kamarádi. Na pár metrech čtverečních najdete jeho produkty, i věnce z květinářství U Křížů, zahradníka Háby nebo Ivety Kašíkové. V nabídce mají Žardinky, košíky, věnce ze stříbrného smrku a thuje, věnečky šiškové i slaměnkové. Všichni prodejci tady budou až do pátku.

„Zákazníci jsou různí, polovině se víc líbí přírodní vazby, druhé půlce zase ty umělé barevné. Je těžké odhadnou čeho prodáme víc,“ říká prodejce.

Nápor se teprve očekává

Největší nápor zákazníku teprve očekávají, všichni se podle něj ale orientují na cenu. Lesní žaniéru nakoupíte za 280 korun, věnce s umělými barevnými květy za 550 korun, zdobené vazby za 750 korun.

Před prodejnou Květinářství a Keramiky Kovářů jsou dušičkové vazby vyskládány až na schodech.

„Máme pestrou nabídku, od malých slaněných věnečků od 170 korun, až po velké zdobené dekorace za 1200 korun,“ vyjmenovává majitel Karel Kovář. Nejčastěji lidé podle něj kupují zdobené šiškové věnce. Prodejna bude mít díky své velikosti otevřeno i v sobotu o svátku. Největší nápor zákazníků očekávají od čtvrtka do soboty.

KVÍZ: Tento hřbitov se objevil v seriálu Doktor Martin. Kde se nachází?

V květinářství U Křížů se dveře doslova netrhnou, stále chodí zákazníci, někteří i s konkrétní objednávkou. Největší nápor podle majitelky teprve přijde. V barevnosti vedou žlutě a oranžově zdobené vazby. I ona souhlasí, že hlavní kritériem při výběru je cena.

„Všechno se zdražilo, cenu květin nevyjímaje,“ podotýká majitelka.

„Třeba tyto malé sušené květy stojí třicet korun, musely jsme to promítnout i do ceny celého věnce a lidé jsou občas překvapeni. Rozdíl je také v použití smrku nebo jedle kavkazské – ta je sice dražší, ale neopadá,“ vysvětluje majitelka květinářství. V obchodě pořídíte slaměné nebo mechové věnečky od 190 korun až po 750 korun.

Nabídka ve Vsetíně

Trhy před Domem Kultury

každý pracovní den
cena dušičkové vazby: 195 - 750 korun

Taková je nabídka dušičkových vazeb na trzích ve Vsetíně.Taková je nabídka dušičkových vazeb na trzích ve Vsetíně.Zdroj: Deník/Iva Nedavašková

Květinářství U Křížů

Smetanova 1008, Vsetín
Otevírací doba: Po-Pá 8-17, So 28.10. zavřeno
Cena dušičkové vazby: 190 - 750 korun

Nabídka věnců na Dušičky v Květinářství U KřížůNabídka věnců na Dušičky v Květinářství U KřížůZdroj: Deník/Iva Nedavašková

Květinářství Keramika

J+K Kovářovi
Dolní náměstí 1356
Otevírací doba: Po-Pá 8-17 hodin, So 28.10. 8-12 hodin
Cena dušičkové vazby: 170 - 1200 korun

Nabídka věnců na Dušičky v Květinářství, Keramika J+K KovářoviNabídka věnců na Dušičky v Květinářství, Keramika J+K KovářoviZdroj: Deník/Iva Nedavašková