Podle ní je kolem zmiňované ulice zoufalý nepořádek. „Krabice od čuča, plno papírů a dalšího odpadu. A šílený smrad z exkrementů a zvratků," popsala žena současnou situaci na kdysi poklidné ulici.

Ve svém názoru není sama. Obyvatelé této části vsetínského sídliště Trávníky tvrdí, že zejména radnici na situaci upozorňují dlouhodobě. „Ale není to jen problém s bezdomovci a dalšími vagabundy. Jde také například o hluk, který provází lidi z okrajové části města při jejich cestě domů, budování sportovišť na nesmyslných místech a podobně," upozorňuje Vladimír Bernatský.

K případům vyjíždějí strážníci podle představitelů radnice opakovaně. „Většinou situaci řeší tak, že dotyčného odvezou na záchytku. To je ale časově náročné a strážníky to zdržuje od další práce," reagoval už před časem starosta města Jiří Čunek.

Problémoví, ale 
ne nebezpeční

Jako problematický vidí v souvislosti s bezdomovectvím stav v Dukelské ulici také ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák. „Není to ale jediné místo, kde se s tím potýkáme," upozornil.

Martinákovi podřízení se prý s narušováním veřejného pořádku bezdomovci setkávají každodenně. „Měsíčně jde o desítky případů. Na bezpečnostní situaci města má ale chování bezdomovců malý vliv," vysvětluje.

Na vagabundy 
nejsou páky

Možnosti, které město k nápravě bezdomovců má, jsou podle něj prakticky neúčinné.

Udělené pokuty tito lidé nezaplatí. Okamžité vykázání z místa nevhodného chování má pouze dočasný efekt. Bezdomovci se přesunou jinam. „Většinou se jedná o lidi se známkami duševní poruchy spojenými s alkoholovou závislostí," dodal ředitel.

Vsetínská radnice v odůvodněných případech využívá možnost vyslovit zákaz pobytu. „Toho však nelze využít u lidí s ohlášeným pobytem na území města," poznamenal Nikolaj Martinák.

Na bezdomovce, kteří dávají přednost životu na ulici, se snaží aktivně působit vsetínská obecně prospěšná společnost Elim Vsetín. „Chodíme mezi ně třikrát týdně," řekla Valašskému deníku sociální pracovnice Eva Húšťová.

Elim bezdomovcům z ulice nabízí možnost provedení osobní hygieny, vyprání, ale v případě potřeby i nové oblečení. „Nic za to nemusí zaplatit," dodala sociální pracovnice obecně prospěšné společnosti.

V současné době pobývá ve Vsetíně podle Evy Húšťové přibližně sto bezdomovců. Zhruba polovina z nich bydlí v azylovém domě. „Zbytek žije na ulici nebo k přenocování využívá různých nocleháren, ubytoven a podobně," poznamenala Eva Húšťová.

Podle ní Elim na Dukelskou ulici v nejbližších dnech pozornost zaměří. „Je to pro nás nové místo. Doposud jsme informace o tom, že se bezdomovci scházejí i tady, neměli. Vynasnažíme se je přimět ke změně svého chování a obyvatelům ulice tak pomoct," uvedla sociální pracovnice Elimu Vsetín Eva Húšťová.