„Chtěli jsme něco pro seniory udělat. Značná část obyvatel našeho města je totiž vyššího věku,“ vysvětlila druhá místostarostka Karolinky Bohumila Václavíková.

Od sedmého října proto začíná první zimní semestr. Na něm se zájemci dozví něco o Zemi. Součástí kurzu je například přednáška o astronomii, přírodních katastrofách či fauně České republiky.

„Obsah kurzu plánujeme ve spolupráci s Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou v Ostravě. Chceme jej aplikovat na prostředí, ve kterém žijeme. Lidé se tak například dozví, jak hospodařit s vodou,“ podotkla Václavíková.

U dalších bloků jsou organizátoři ochotní vyjít vstříc účastníkům. „Ale jen do určité míry. Musíme totiž respektovat obory univerzity. Univerzita je garantem tohoto vzdělávání. Po dvou letech studia navíc účastníci od univerzity obdrží osvědčení o absolvování,“ dodala Václavíková.

Vzdělávání v pozdějším věku je podle místostarostky pro Karolinčany přínosné hned z několika důvodů. „Nemusejí nikam dojíždět a studovat budou jen za symbolický poplatek tisíc korun za jeden rok. Využijeme navíc prázdné prostory a především vznikne komunita lidí, kteří budou společně trávit svůj čas,“ dodala.

V současné době počítají zřizovatelé s dvaceti účastníky jen z Karolinky. Spolupráci s univerzitou však plánují i do budoucna. „Výhledově nabídneme místa i dalším lidem z Horního Vsacka,“ nastínila místostarostka. Přínosná bude univerzita třetího věku i pro obyvatele slovenské družební Bytče a Papradna. Přednášek se totiž budou moci zúčastnit prostřednictvím videokonference.

Ve Vsetíně senioři ztratili zájem

Univerzity třetího věku nejsou na Valašsku ničím novým. Už od roku 2003 funguje například na vsetínské průmyslové škole strojnické. „Univerzitu třetího věku na naší škole máme už několik let. Bohužel už o ni není takový zájem,“ přiblížil Miroslav Václavík, který má na škole na starost mimo jiné i oblast dalšího vzdělávání. Podle něj by to mohlo souviset i s omezenými finančními možnostmi seniorů.

Nové lidi se na průmyslovku snažili přilákat prostřednictvím kampaní i tisku. Neúspěšně. První ročník pro nové uchazeče letos škola neotevře. „Utvořila se skupina lidí, kteří ale zájem mají. Ti budou navštěvovat následující ročník. Chceme proto oslovit stávající klientelu,“ podotkl Václavík.

Již studující lidé by tak mohli nastoupit opět do prvního ročníku, ovšem s obměnou náplně přednášek. „Snažíme se účastníkům vyhovět. Pokud by tedy chtěli v některém předmětu pokračovat, můžeme to zařídit. To jsme udělali například u práva, které mělo trvat jen jeden semestr. Kvůli zájmu v něm budou posluchači s lektorem pokračovat,“ vysvětlil.