Moderně vybavená budova se nachází na ulici Strmá. Ta se tak nejmenuje náhodou a důchodkyně Ludmila Šutaríková, která si nový domov přišla prohlédnout, označila jeho polohu jako jediný zápor.

„Jen ten kopec z města je problém. Jinak je to tu nádherné, všechno nové, pěkné,“ pochvalovala si.

Prozradila, že by tu měla bývat už deset let.

„Roky na to mám, ale jsem ráda, že nemusím. Ale až to přijde, nechybělo by mi tu nic. Je to tu takové útulné, člověk tu má soukromí,“ doplnila a se zájmem si prohlížela jeden ze zařízených pokojů.

V nich najde už v polovině října domov dvacet nový obyvatel. „Kapacity obou našich domovů, tedy Domov Jabloňová pro lidi s Alzheimerovou chorobou i Domov Harmonie na Ohradě jsou naprosto naplněné. Napnuli jsme síly k rekonstrukci třetí budovy a tím umenšíme počet neuspokojených žádostí o pobyt v tomto typu zařízení, vysvětlil ředitel vsetínské Diakonie Dan Žárský.

V úvodu setkání představil Vyhlídku plnému sálu hostů. Stavební práce začaly v květnu minulého roku.

„Snažili jsme se dodržovat naše desatero pro útulné domovy seniorů. Mezi ně patří například vybavování pokojů. Každý je jiný, podlahy, kachličky a dokonce i garnýže jsou všude odlišné,“ popsal Žárský.

Celkové náklady na opravu někdejší zdravotní školy jsou čtyřicet pět milionů korun. Kromě dotací ministerstva, kraje, města a Diakonie Českobratrské církve evangelické pomohli i firmy a jednotlivci.

„Podařilo se nám dosud získat od šestapadesáti dárců téměř osm a půl milionu korun! Což je nezvyklé,“ vyzdvihla Jana Najtová, která má v Diakonii získávání peněz na starosti.

Nejvyšší částkou přispěla firma Austin Detonator a to ve výši tři čtvrtě milionu.

„Hned za ní byl se šesti sty tisíci dárce, který chce zůstat v anonymitě. Připojila se také firma Remak z Rožnova a tím chci říct, že peníze k nám dorazily nejen ze Vsetínska, ale také z Vizovic, Otrokovic, nebo Prahy,“ doplnila Najtová.
Dárce oslovila vytrvalost zaměstnanců Diakonie.

„Jedenáct let usilujeme o to, aby tento domov stál. Důležité také je, že jsme mohli doložit dobrou zkušenost s provozem našich dvou domovů a připojili jsme i příběhy našich uživatelů,“ připomněla.

„Velmi si vážíme důvěry dárců a spolu s nimi sdílíme radost z díla, které má celospolečenský přínos pro náš region,“ poděkoval také ředitel Dan Žárský.

Domov Vyhlídka konečnou podobu ještě vyhlíží.

„Terasa je pro nás více než balkon. Jakmile budou peníze, postavíme ji na čelní straně o velikosti deset krát čtyři metry. Také máme v plánu propojit takovým krčkem Vyhlídku s Domovem Jabloňová. A doděláme venkovní práce včetně umístění altánku,“ uzavřel Žárský.