Ve stejném duchu hovoří také Anna Nováková z Veselé. „Ušetřím nějakou tu korunu, ale hlavně čas. Jde o vstřícný krok ke starším a nemocným lidem," zhodnotila službu obyvatelka zašovské místní části Veselá.

Pro seniory ze Zašové a Veselé už půl roku není problém vydat se k lékaři, do úřadu a podobně. Službu radnice už využilo několik desítek lidí. „Ještě jsem se nesetkal s tím, aby si někdo stěžoval. Seniortaxi dává lidem jistotu, že se dostanou, kam potřebují," dodal řidič zašovského seniortaxi Luboš Škrobák.

K dopravě slouží auto radnice. Služba je podle starosty Jiljího Kubrického určena výhradně těm, kterým cesta hromadnými prostředky dělá potíže, a nemají možnost vlastní dopravy.

Zavedení dopravní služby mělo dva důvody. „Dopravní obslužnost veřejnými prostředky není vždy ideální. Mezi jednotlivými spoji jsou i několikahodinové prodlevy," vysvětlil Kubrický.

Dalším impulzem je podle něj využitelnost auta radnice. Často se prý stávalo, že v něm jel jenom úředník. „Rozhodli jsme se to změnit. Úředník začal přibírat k sobě spolucestující, kteří se předem přihlásili," uvedl starosta.

Obliba seniortaxi začala narůstat. Do Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm, ale i na kratší cesty po vesnici, vyjíždí auto i několikrát denně. „Pro zaměstnance radnice to začalo být neúnosné," přiblížil.

Proto se v Zašové rozhodli přijmout řidiče seniortaxi. Stal se jím penzista a bývalý taxikář Luboš Škrobák.

Současný systém, kdy je potřeba se v Zašové a Veselé k využití seniortaxi předem přihlásit, není podle starosty dědiny definitivní. „Pravděpodobně v září vše vyhodnotíme. Nevylučuji, že v případě zájmu zavedeme i pravidelný provoz. Například dopoledne, kdy od nás několik hodin žádný autobus nejede," poznamenal šéf zašovské radnice.

Seniortaxi mohou prozatím Zašované využívat pouze v pracovní dny od 6.30 do 15 hodin.

Cena jízdného je pevně stanovena. Například za jízdu ve vesnici zaplatí lidé dvacet korun. Za cestu do Valašského Meziříčí a zpět šedesát korun. Stejné je to i v případě cesty do Rožnova. „Jinam nejezdíme," řekl starosta. Získané peníze na jízdném ale na pokrytí nákladů nestačí. Radnice musí sáhnout do vlastní kapsy.

Na změnu výše jízdného se ale v Zašové nepřipravují. „Důchodcům, na rozdíl od jiných spolků ve vesnici, moc peněz na jejich činnost neposkytujeme. Ten doplatek je tak vlastně jakousi kompenzací. Je to služba pro naše dříve narozené občany. Zaslouží si to," dodal Jiljí Kubrický.