„Máme tady kopeček, na kterém v zimě sjíždějí děti na sáňkách. Když tam teď postaví domov důchodců, nebudou si mít kde hrát," řekla tamní obyvatelka Jana Hrůzová.

Podloží tu tvoří navážka. „Paneláky se na nich pohybovaly dolů a praskaly nám zdi v místnostech. Bojím se, aby stavebníci s těžkou technikou nenarušili už tak špatnou statiku," upozornila dále Hrůzová.

Přiznává, že jsou podobná zařízení důležitá. „Důchodový věk čeká každého a kdoví, jestli také někdy nebudu potřebovat podobné ubytování. Ale lepší by zkrátka bylo, kdyby domov postavili jinde," řekla Hrůzová.

Podobně smýšlejí i další místní lidé.

„Měli tu domov důchodců postavit, když jsme tu ještě neměli paneláky. To by byla krásná lokalita. Co tady ale teď budou dělat, místa už moc nezbývá," vyjádřil se Petr Vychopeň.

Navrhují, aby radní nechali postavit domov důchodců v místě staré budovy bývalého národního výboru na Horním náměstí ve Vsetíně nebo v hotelu Klenov na Bystřičce.

To je podle úředníků nesmysl. „Chceme klientům nabídnout kvalitní bydlení. Úpravy starých budov by si vynutily snížení stropů, vytvoření nových sociálních zařízení a mnoho dalšího. Nakonec by nás vše stálo dvakrát více peněz," prozradil vedoucí odboru správy a údržby majetku ve Vsetíně Ivo Šnevajs.

Podle místostarostky Květoslavy Othové mají staří lidé právo na sociální život. „Dříve byli staří lidé umisťovaní na okraje měst a vesnic, ale to není dobře," řekla.

O vybudování domova důchodců na Jasence vsetínští zastupitelé uvažují už od roku 1997. Vznikly tehdy i plány, jak má stavba vypadat. Ty se nyní staly základem pro návrh nový.

Geologické sondy do podloží ukázaly, že bude nutné stavbu usadit na pylony. V hloubce necelých dvou metrů je například štěrk. Podle architektů bude mít budova tři patra. Zásobování má jezdit jednou až dvakrát denně. Omezení bude ale jen pro vozidla do tří tun. Místní se tak nemusí bát, že jim budou pod okny jezdit kamiony.

Stavba má stát 83 milionů korun. Padesát milionů tvoří dotace z Evropské unie, zbylých třiatřicet zaplatí Zlínský kraj. Pokud se podaří u stavebního řízení získat souhlas všech majitelů okolních lokalit, mohla by stavba začít od září příštího roku. První klienty by domov přivítal v roce 2014.

O provoz se bude starat příspěvková organizace Sociální služby Vsetín.