S prvním červnovým dnem odstartuje ve Vsetíně nová služba pro důchodce a lidi se zdravotním postižením. K vyřízení svých záležitostí si mohou objednat senior taxi. Na území města zaplatí jednotnou cenu pětadvacet korun.

Důchodci vnímají novou službu jako dobrý nápad.

„Někteří nemají jinou volbu, protože potomci se o ně nezajímají a nikam je nedovezou,“ poukázal na omezené možnosti cílové skupiny Drahomír Hlubík ze Vsetína.

Senior taxi zajistí firma, která nejlépe obstála ve výběrovém řízení.

„Quick transport Zlín splnila všechny požadavky, které jsme měli na provoz. Zejména on-line kontrolu kolik lidí právě obsluhují, kolik bylo obslouženo, kdo je v řadě, kolik kilometrů se ujelo a podobně,“ vysvětlila místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Navíc provozovatel nabídl nejnižší cenu. „Původně jsme měli na službu vyčleněných sedm set padesát tisíc. Vítěz vycházel z velikosti území a vzdáleností a na základě propočtů je schopný taxi provozovat za pět set padesát tisíc korun,“ doplnila Hlaváčová.

Jednatel vítězné firmy Petr Dubovský uvedl, že mnohaleté zkušenosti nemají, ale senior taxi už provozují v Pardubicích.

„Důchodce vozíme dnes a denně také ve Zlíně, zatím ale v běžném režimu. Kapacitu ve Vsetíně zvládneme bez problémů, máme k dispozici sedm aut,“ řekl Dubovský.

Externího dodavatele služby budou hledat také radní v Rožnově pod Radhoštěm. Senior taxi tu zavedou nejpozději od září.

„Důchodci budou mít k dispozici měsíčně šest jednosměrných jízd na úřady, k lékaři, na poštu a podobně. Za jednu zaplatí dvacet korun, cenu za kilometr pak uhradí město,“ informoval místostarosta Rožnova Jan Kučera s tím, že taxi by mělo jezdit ve všední dny od šesti do čtrnácti hodin.

Na Valašsku službu provozují zatím jen v Zašové a vedení radnice na ni nedá dopustit.

„U nás je to velmi oblíbené, důchodci jezdí každý den. Máme jen kladné ohlasy,“ hodnotil před časem spokojeně tříletou praxi starosta Zašové Jiljí Kubrický.

Senior taxi

- je služba určená pro obyvatele starší 65 let a zdravotně postižené.
- bude fungovat denně od 6.30 do 15.30
- vás doveze na úřady, poštu, k lékaři, do kostela nebo do obchodu na území města za 25 Kč, maximálně osmkrát za měsíc
- můžete využít pouze s potřebným průkazem, který si zdarma vyřídíte na MěÚ Vsetín
- si musíte objednat minimálně jeden den dopředu