Stříbrnou příčku v celorepublikové konkurenci vybojoval zástupce z Valašska, konkrétně Městská knihovna Valašské Meziříčí. Lepší byla podle hodnotitelů už pouze Městská knihovna Frýdek-Místek ze sousedního Moravskoslezského kraje, na třetím skončila Městská knihovna Boženy Němcové Domažlice z kraje Plzeňského.

Pro významné ocenění si do hlavního města dojel tým Městské knihovny Valašské Meziříčí v čele s ředitelkou Zdeňkou Smahlovou.

„Do Prahy jsme jeli s tím, že jsme se probojovali mezi osm nejlepších městských knihoven v republice. Že jsme nakonec skončili na druhé příčce je pro nás obrovský úspěch a krásné ocenění naší dlouhodobé práce. Velké díky patří všem mým kolegům a také našim čtenářům a návštěvníkům,“ neskrývala spokojenost Zdeňka Smahlová.

Meziříčská knihovna sídlí od roku 2019 v opravených a modernizovaných prostorách Komunitního centra. Ročně do ní zavítá na 50 tisíc malých i velkých návštěvníků.

„Knihovnice a knihovníci aktivně pracují s dětmi, mládeží a širokou veřejností včetně seniorů. Všem skupinám se věnují individuálně a reagují na jejich potřeby, ať už během besed, seminářů či Klubů Malíček, Všeználek a D-klubu. Jsem moc ráda, že se Komunitní centrum s knihovnou stalo centrem kulturního a společenského života v našem městě a právě získané ocenění to jen potvrzuje,“ řekla s úsměvem místostarostka Yvona Wojaczková.

Tradiční ocenění Městská knihovna roku uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Svaz měst a obcí ČR.