Podívejte se na Martina Roušala z Liberce ZDE

Podívejte se na Jiřího Langa z Kremže a René Skalického z Liptálu ZDE

Je pátek, krátce po poledni. Účastníci kempu se scházejí u pódia. Čekají na rozdělení do skupin. „Už dva dny jsme bez jakéhokoliv zranění, tak ať to tak zůstane," nabádají organizátoři přítomné k opatrnosti.

Po krátkém úvodu je asi třicítka dřevorubců rozdělená do tří skupin, na které dohlíží trojice trenérů. Martin Komárek, mimo jiné čtyřnásobný mistr republiky, Pavel Veverka, jeden z prvních závodníků v tomto sportu a novozélandský dřevorubec Fa'avae Sefo.

Mezi účastníky soustředění jsou nováčci, ale i zkušení sportovci. Trénuje zde také Jan Němeček ze Lhoty u Vsetína. „Začal jsem s tím před čtyřmi lety díky Honzovy Svobodovi. Kvalifikace na závod je sice ukončená, ale doufám, že bych mohl dostat divokou kartu a závodit taky," prozrazuje své přání valašský dřevorubec.

Skupina, ke které byl přidělený cvičí disciplínu zvanou Single buck. Závodníci v ní mají za úkol v co nejkratším čase uříznout pomocí pily ze špalku dřeva kolo. „Řezat musíte pod určitým úhlem a v jedné rovině. Při vytahování pily netlačte dolů, protože se jinak budou zasekávat zuby," radí svěřencům zkušený trenér Fa'vae Sefo.

O kousek dál se připravuje další skupina na disciplínu zvanou Underhand chop. Při ní musí dřevorubec stát na špalku a několika údery ho přepůlit. „Stůjte na špičkách, nesmí vám trčet nohy ven. Když vám sjede sekera, tak si alespoň nic neuděláte," varuje přítomné trenér.

Poslední skupina se věnuje disciplíně zvané Standing Block Chop. Tady závodníci přesekávají svisle umístěný špalek.

Po dvou hodinách intenzivního tréninku se skupiny prohodili. „Celkem máme šest disciplín. Tři se sekerou, dvě s motorovou pilou a jedna s ruční pilou," prozradil organizátor Jan Brabec.

Na deštivé počasí si nikdo nestěžoval.

„Všichni chlapi jsou na práci v dešti zvyklí z lesa. Je samozřejmé, že jsou opatrní, obzvlášť u jedné disciplíny, která se odehrává v třímetrové výšce," dodává Brabec.

Trénovat budou dřevorubci ještě v sobotu. V neděli se pak na místě koná mistrovství České republiky ve STIHL Timbersports.