Získané peníze půjdou především na podporu zachování místních tradičních řemesel, řekl jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí Milan Orálek.

Pan hajný, dáma s odhaleným poprsím, kráva, kočka i strýc Parúbek s nosem nahoru a typickou bradavicí, nápadně připomínající vlivného českého politika. I tyto exponáty nabídli valašskomeziříčští ochránci přírody do dnešní veřejné dražby klátů. Z nabízených 18 kusů se prodalo šest. Většina z nich nezůstane v zahradách a u domků v Pulčíně, ale poputují do obcí na Zlínsku či Uherskohradišťsku. Jeden pár dokonce zakoupil úl svému dědečkovi jako vánoční dárek a v obci Hovězí na Vsetínsku bude sloužit k původním účelům, k chovu včel.

Typické valašské včelí úly zhotovili účastníci tří tvůrčích dílen, které se v informačním centru Pulčín uskutečnily letos na podzim. Vedle profesionálních řezbářů se na jejich vzniku podílel například student, akademický malíř, učitelský pár, zámečník či dřevorubec. Většina z nich vyřezávala včelí úly poprvé.

Zhruba třetina klátů je funkční a lze do nich vsunout včelařské rámečky, ostatní jsou pouze na okrasu. Dříve se totiž kláty vyráběly z dutých kmenů, které jsou nyní v přírodě vzácností. "Ruční dlabání dutin je velmi pracné," vysvětlil Orálek.

Výrobou včelích úlů se lidé živili již od starověku. Za doby Marie Terezie byli včelaři dokonce daňově zvýhodněni. "Dnes tomuto životně důležitému oboru zvoní hrana," upozornil ochránce přírody.

Kláty, jež se dnes nevydražily, půjdou příští víkend do volného prodeje. Zájemci je mohou získat v informačním centru Pulčín, cena jednoho úlu se bude pohybovat v rozmezí od 900 do 1000 korun.