V sedmi měsících už říkal jednoduchá slova, v jedenáctém měsíci začal chodit. Když mu byl rok a půl, snažil se opakovat všechna slova a začínal odpovídat i na jednoduché otázky.

„Tři měsíce před dovršením druhého roku jsme začali pozorovat Ondráškův neklid, a také několikrát během dne krátké křečovité škubnutí. Od té doby začal Ondráškovi i nám jiný život,“ vzpomíná maminka Erika Blizňáková.

Krátké křeče postupem času přešly v epileptické záchvaty, kterých měl několik desítek za den i noc. Lékaři diagnostikovali Ondráškovi Lennox-Gastautův syndrom jeden z nejhorších druhů epilepsie.

Ocenění převzala na hejtmanství i v Senátu.
Ženou regionu je ředitelka Korunky LuhačoviceJeho vývoj se zastavil, ve dvou letech přestával mluvit a začal špatně chodit. „Dnes nemluví vůbec a není schopný samostatné chůze. Stále má dva až šest epileptických záchvatů denně,“ popisuje Erika Blizňáková.

Rodiče musí zařídit pro syna bezpečný pokojík s prvky, které by tlumily jeho pády, a také bezbariérovou koupelnu. „Protože se tady všichni známe, víme i o komplikacích, které řeší rodina Blizňáková. Rozhodli jsme se, že uspořádáme další z dobročinných akcí a při benefičním koncertu v zahradě fary vydražíme věci, které věnovali místní podnikatelé,“ řekl místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

Na čtyři desítky lidí vstoupilo v neděli 11. června na hasičských závodech ve Valašské Polance do registru dárců kostní dřeně. Nemocnice si kroku všech potenciálních dárců cení.
Hasiči se zapsali do registru dárců kostní dřeněNa koncert skupiny Dareband a následnou dražbu přišly přes dvě stovky místních, ale dobrou věc podpořili i lidé z okolních vesnic a ze Vsetína. Zkušený ratibořský licitátor Jan Janíček odklepával na provizorním pultu z popelnice dřevěnou paličkou na maso jednu dražební položku za druhou. Na desítky předmětů od kateřinské metly, přes lahve slivovice až po zmíněnou popelnici přihazovali účastníci aukce po stokorunách. Lidé se bavili nad vtipnými glosami licitátora Janíčka.

Úsměv, dojetí a radost vyvolala u manželů Blizňákových i konečná částka. Dražba a dobrovolné vstupné přinesly nemocnému Ondráškovi neuvěřitelných 103 tisíc korun. „Je to krásné, ta obrovská solidarita lidí. K tomu ještě připočítejte třicet tisíc, které jsme dostali před zahájením dražby od zaměstnanců obecního úřadu, ze základní a mateřské školy, od souboru Kosiska a firmy TM Stav,“ nezapomněla dodat dojatá maminka Ondráška Erika.

Ilustrační foto.
Kraj sází na stipendia. Nemocnicím chybí 130 lidíS nadšením prozradila, že hned zavolá do firmy, která speciální pokojík pro chlapce postaví. Momentálně má Ondra čtyři holé stěny a matraci. „Pro něho je nebezpečná i klika u dveří. Hned se pustíme do úprav,“ poděkovala všem maminka.