Správa železniční dopravní cesty by se ráda tohoto majetku zbavila a pronajala jej. O nefunkční zastávky však za těchto okolností nemají obce zájem. „V současné době na to nemáme peníze. Je to škoda, zastávku máme pěknou,“ potvrdil starosta Lužné Jiří Pechál.

Lidé v Lužné budou tak i nadále čekat na vlaky venku. „Problém to je hlavně pro starší lidi. V zimě by se určitě rádi ohřáli,“ konstatoval situaci například Miroslav Machek mladší z Lužné.

Nabízí se otázka, zda by nemohla Správa železničních dopravních cest tento majetek na obce převést bezplatně. „To zatím nejde. V současné době se tím zabývají příslušná ministerstva,“ uvedl tiskový mluvčí Správy železničních dopravních cest Pavel Halla.

Možnost získat zastávky zdarma by přitom mnohé obce uvítaly. „Pokud by šlo o bezplatný převod, tak bychom zastávku rádi spravovali,“ potvrdil starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Nefunkční zastávky se kromě postupného chátrání stávají rovněž cílem vandalů. Útočníci na opuštěných budovách likvidují osvětlení, kliky, okna, odpadkové koše. Ročně tak musí Správa železniční dopravní cesty investovat do oprav a odstraňování následků stovky tisíc korun.

S rozbitými okny a pomalovanými zdmi se setkali i v Zašové. Tam se rozhodli zrušit zastávku úplně. „Nejspíš se to celé zbourá a vybuduje se tam přístřešek proti dešti,“ uvedla starostka Zašové Anna Mikošková.

V jiných menších obcích mají sice zastávku funkční, ale v dohledné době ji asi příliš nevyužijí. „Od prosince nám ruší vlaky, je to skutečně problém,“ posteskl si zase starosta Střelné Petr Kráčmar.

LENKA ORÁLKOVÁ