Spousta železničních zastávek je uzamčená a mimo provoz. Cestující čekají venku

Čekárny, kam by se mohli cestující před přicházejícím mrazem ukrýt, jsou totiž na mnoha místech zavřené. Správa železničních dopravních cest, která budovy spravuje, se provoz obnovit nechystá.

Nefunkční čekárny ztěžují život například lidem v Bystřičce. „Vadí mi, že když náhodou někam jedu v zimě, není kam se pořádně před větrem ukrýt,“ reagovala například Marie Karolová.

Se stížnostmi lidí na zastávku u trati se potýká také starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček. Kromě chladného počasí trápí Bystřičany celkový stav zastávky a nástupiště.

„Chybí tam například lavičky, kam by si lidé mohli sednout. Toalety jsou zamknuté. Budova neplní svůj účel. Okolí nástupiště je v létě i v zimě neudržované. V zimě tak může dojít k úrazu,“ vyjmenoval problémy starosta.

Jednou z možností, jak by se dala situace řešit, je převod budov na obce. Vedení vsí o získání zastávek zájem občas projevuje.

„Avšak když zjistí, že budovy bezplatně převádět nelze, neboť se jedná o státní majetek, u něhož nemohou ani „licitovat“ o ceně, tak od svého záměru mnohdy ustupují,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jiří Šťastný.

Možný je podle Šťastného totiž odprodej pouze za cenu úředně stanovenou na základě znaleckého posudku. Prodej se musí navíc nejprve projednat s vládou České republiky.

S chátrající budovou nefunkční zastávky se donedávna museli potýkat také v Zašové. Neustálý útok vandalů na uzavřenou čekárnu tak letos vedl k úplnému odstranění zastávky.

„Pokud budovu vandalové zničí natolik, že by začala ohrožovat bezpečnost provozu na dráze nebo dokonce i cestujících, bude nahrazena pouhým přístřeškem,“ sdělil Šťastný.

Podle Zašovjana Vladimíra Štěpána byla budova zastávky kvůli řádění vandalů v posledních letech jen pro ostudu.

„Ta nová co se postavila je sice malá, ale myslím si, že postačí. Na stavbu velké nemají dráhy peníze a myslím si, že by se stejně brzo stala centrem vandalů,“ uvedl Štěpán.