„Klouže to moc. Při přistání bych to nemusel ubrzdit a nemám dostatečnou zálohu benzinu, abych přistál jinde,“ vysvětlil pilot světové extratřídy.

Před ním stačil jako poslední vzlétnout Petr Františ. Se sportovním letounem Jak-52 vystřihl nádhernou akrobatickou sestavu, umocněnou barevným kouřem z dýmovnic.

„Když jsem viděl, že lidé příšli i v tomhle počasí a pořád se dívají, řekl jsem si, že jim musím něco předvést,“ uvedl člen Šonkova doprovodného týmu.

Navzdory dešťovým pauzám a předčasnému ukončení leteckého dne nemuseli diváci odcházet zklamáni. Kromě letadel v životní velikosti viděli, jak se na zakaboněné obloze prohání množství rádiem řízených modelů, vybavených dokonce i proudovými motory.

„Jsem spokojená. Škoda zrušené exhibice Martina Šonky, ale i tak se mi to líbilo,“ pochvalovala si Ludmila Sedlářová z Ostravy.

Velký potlesk za ukázky letecké akrobacie sklidil Jiří Jarolímek, jenž nechal svůj model Su-29 se čtyřmetrovým rozpětím křídel doslova tančit ve svislé poloze necelý metr nad zemí. „Rád bavím lidi, a proto vedle akrobatických soutěží objíždím i takové exhibice,“ svěřil se mladý „show pilot“ z Prahy.

K nebi se vznesl i model legendárního letadla Z-37 Čmelák, který je až na svou velikost dokonalou napodobeninou stroje známého z filmu Vesničko má, středisková.

„Má stejné imatrikulační znaky a při jeho stavbě jsem film zastavoval na jednotlivých záběrech, aby podoba byla co nejvěrnější,“ prozradil František Hrbáček z modelářského klubu Čmelák v Holešově.