Dožínkovou slavnost má pro letošek za sebou Lidečko na Hornolidečsku. Dožínky se zde konaly uplynulou neděli po třech letech. O jejich pořádání se dělí s dalšími dvěma vesnicemi Horní Lidčí a Střelnou. Společná organizace má původ v nedávné historii.
„Dříve patřily všechny tři vesnice pod jednu farnost,“ vysvětlila Marcela Unzeitigová ze Společenského klubu Lidečko, který se na přípravách dožínek podílí. Obce tímto způsobem akci pořádají už patnáct let.
„Naším cílem je připomínat tradici a předávat ji dalším generacím. Aby i mladí viděli, jak sklizeň obilí dříve vypadala. Dnes už to v praxi neuvidí,“ řekla Unzeitigová.
Že je akce u veřejnosti oblíbená, potvrdil za loňské pořadatele místostarosta Horní Lidče Jaroslav Povalač. „Loni nám pršelo, ale účast byla i tak velká. Je to tradice, která nás baví,“ uvedl.
Rarita v podobě domlácené
Kromě Hornolidečska se dožínky pravidelně konají například také v Hutisku- -Solanci. V září se zde uskuteční už třináctý ročník. Kulturní program mimo jiné zajišťuje místní folklorní soubor Zákopčan.
„Předáváme dožínkový věnec a připravujeme i raritu, která se dnes málo vidí - domlácanou, kdy obilí mlátíme cepy,“ řekl vedoucí souboru Lukáš Pavlica. Také v Hutisku vnímají dožínky jako tradici, kterou je třeba udržovat. „Chceme, aby to po nás přebraly další generace,“ vysvětlil Pavlica.
Dožínky, čili svátek sklizně na konci žní, slavili lidé od nepaměti. Podle Jitky Plátkové z Muzea regionu Valašsko začala tradice asi před 20 lety vyhasínat. Dnes se k ní lidé opět vracejí.
„Dožínky se konají po celém regionu. Od Hutiska přes Rožnov po Hrozenkov, Polanku i Klobouky,“ vyjmenovala. Dřív se dožínek ujímaly jen folklorní soubory. „Dnes se zajímá širší veřejnost a vesnice se inspirují navzájem.“