Největší zájem je o Řecko, Chorvatsko a Itálii,“ přiblížila Markéta Kajšová ze vsetínské cestovní kanceláře Vsacan Tour.
Oproti loňsku naopak dramaticky poklesl zájem o pobyty v Egyptě a Tunisu. „Nemáme ale zkušenost s tím, že by si lidé vybírali zájezdy podle ceny. A nijak výrazně nešetří. Pokud se rozhodnou cestovat, volí nejčastěji polopenzi nebo all inclusive,“ vylíčila Kajšová.

Z poznávacích zájezdů se největšímu zájmu těší Francie, ale překvapivě také Ukrajina. Šestidenní autobusový výlet s polopenzí do jižní Francie za historickými památkami a přírodními krásami Provence nabízí cestovní kancelář za šest tisíc sedm set korun.
Sedmidenní poznávací autobusový zájezd do Podkarpatské Rusi a na Ukrajinu nepřijde o moc levněji. Lidé za něj zaplatí šest tisíc dvě stě korun.

Lidé se orientují také podle ceny

Ani valašskomeziříčská cestovní kancelář Valaška nezaznamenala úbytek klientů. Spíše naopak. „Je ale pravda, že se u nás lidé více orientují podle ceny. Ubylo leteckých zájezdů. Zájem o dovolené v zahraničí je ale stále velký,“ popsala spolumajitelka cestovní kanceláře Lidie Hořanská.

Nejvíce pobytů prodá cestovní kancelář do Chorvatska. Například desetidenní autobusový zájezd s polopenzí do jednoho z nejstarších a nejnavštěvovanějších letovisek na Makarské riviéře, Baška Voda, přijde klienta CK Valašska na osm a půl tisíce korun. „Z poznávacích zájezdů vede jednoznačně Paříž,“ řekla Hořanská. Pět dní ve francouzské metropoli bez stravování si lidé mohou užít za zhruba čtyři tisíce korun.

Také rožnovská cestovní kancelář Jokratour letos prodá všechny zájezdy. Zhruba osmdesát procent ale se slevou.

Lidé totiž více než v předchozích letech slyší na last minute. „Takto se dá ušetřit skutečně hodně. Cena klesá v závislosti na blížícím se termínu, takže den před odjezdem není problém uspořit čtyři tisíce,“ popsala Iveta Vojkůvková.
Ušetřit se dají i čtyři tisíce

Například dvanáctidenní zájezd na ostrov Thassos s termínem odjezdu 8. srpna zlevnil ze čtrnácti a půl tisíce na devět tisíc devět set korun. „Takže lidé vyčkávají a jezdí na poslední chvíli,“ řekla Vojkůvková. Ubylo podle ní leteckých zájezdů a zvýšil se zájem o levnější destinace. Hlavně o Bulharsko. Deset dní v Černomorci s vlastním stravováním totiž přijde na šest a půl tisíce korun. „Cena je mnohdy rozhodující,“ doplnila Vojkůvková.