Silák z Valašska před nedávnem přivezl stříbrnou medaili z mistrovství Evropy v Turecku a tím se kvalifikoval na letní Olympijské hry do Londýna. „Je to jednoznačně splněný sen. Na olympiádu se moc těším, byla hlavním cílem mého veškerého snažení. Jsem šťastný, že se mi to podařilo a dostal jsme se tam," raduje se 23letý silák z Karolinky Jiří Orság, který si předolympijskou přípravu zpestřil i ziskem titulu mistra republiky a také svým vlastním vylepšeným českým rekordem v nadhozu (237 kilogramů) i ve dvojboji (424 kilogramů).

Nedávné dubnové mistrovství Evropy v Turecku bylo asi poslední možnou instancí, jak se dostat na olympiádu. S odstupem času, byly to nervy?

Pokud bych v Turecku neuspěl, už by byla šance jen na poli diplomatickém v podobě nějaké divoké karty nebo něčeho podobného, to by byla šance asi jen minimální. Proto jsme do toho dal všechno, olympiáda byla jediným a stěžejním cílem. Jsem moc rád, že to vyšlo.

Loni na podzim po zlatu na ME do 23 let v Rumunsku jste tvrdil, že právě tento výsledek je ten nejcennější. Je tomu tak i nyní po stříbru v nadhozu v Turecku?

Stříbro v Turecku je teď určitě na prvním místě. Jednak kvůli výsledku, ale asi hlavně kvůli tomu, že jsem se díky tomu dostal na olympiádu. To byl a je můj největší sportovní sen, to přebije všechno. Olympiáda je prostě olympiáda.

Když jste vybojoval olympiádu, tak se o vás určitě zajímá o hodně více lidí, médií, fanoušků. Je na všechno dostatek času?

Vyšlo mi to krásně, že po ME v Turecku jsem měl asi týden nebo deset dní relativního volna. Proto jsem mohl v klidu stihnout spoustu věcí, které normálně nestíhám tak dobře. Hlavně jsem mohl hodně času pobýt doma s rodinou, což přes rok není vlastně skoro vůbec možné. Jinak zájem médií teď je určitě cítit větší, ale je to pro mě úplně v pohodě, nedělá mi to problém.

Nejvíce času trénujete v Praze, bydlíte na Kladně, moc času podívat se domů na Valašsko asi nemáte …

Doma bohužel moc nebývám, dá se říct, že je to čím dál horší. Kromě pár dní na konci dubna po ME v Turecku jsem doma naposledy byl snad před půl rokem. Příprava je prostě časově extrémně náročná. To by muselo být tak, že bych třeba v pátek v noci dorazil domů na Valašsko, v sobotu tam pobyl a v neděli hned zase zpátky do Prahy.

Dá se zhruba přiblížit, jak vypadá váš trénink na největší akce?

Vlastně před každou větší akcí je to podobné, ale zároveň trochu jiné. Někdy to mám pondělí, středa, pátek dvoufázově, úterý a čtvrtek jednofázově, jindy zase trochu s obměnou, ale ten objem zůstává vždycky podobný. Dost důležité je, aby to nesklouzlo k nějakému stereotypu.

Vaše přítelkyně Pavla Kladivová je také vzpěračka, pomáháte si navzájem s věcmi kolem vzpírání?

S Pavlou jsme spolu asi čtyři roky, bydlíme na Kladně. Moc mi to vyhovuje. Ona je výživový poradce a je v tom dost dobrá, v hodně věcech mi poradí, takže se dá říct, že si pomáháme.

S jakými cíli vlastně pojedete na olympijské hry do Londýna?

Chtěl bych soutěžit v kategorii A, kterou bude živě přenášet televize a soutěžit v ní bude zhruba osm vzpěračů. Od toho se bude odvíjet vše ostatní. Chce to rozumně promyslet základní váhy.

Už jste někdy v minulosti závodil v místě olympiády?

V Londýně jsem ještě nikdy nezávodil. Na podzimní testovací závod jsem bohužel nemohl kvůli zranění jet, takže si atmosféru Londýna vyzkouším až při samotném závodě v srpnu. Ale olympijské prkno jsem si vyzkoušel. A musím říct, že na mě udělalo dojem. Na rozdíl od některých jiných, které byly měkké, tohle bylo dost tvrdé. Mělo zátěž i dvanáct hodin denně a bylo i po týdnu ve výborném stavu.

Už jste testovali oblečení pro olympijskou výpravu?

Něco málo už proběhlo, trošku si nás přeměřili, takže přehled o velikostech mají. Před olympiádou všechno, co nafasujeme, budeme muset vyzkoušet, a pak případně přijde nějaké přešívání a opravy. Jak to už znám, tak největší problém bude asi s kalhotami (smích).

Sportovci, asi nejvíce hokejisté či fotbalisté, často pijí před zápasem či výkonem presso nebo jiný druh kávy, dáte si také?

Kávu vůbec nepiju, nechutná mi. A stejně si myslím, že to ani ten správný efekt nemá. Místo toho si radši dám nějaké spalovače či stimulanty.

Jste z Valašska, není možné se nezeptat na legendární slivovici. Dáte si někdy? A jak je na tom vlastně vrcholový sportovec s alkoholem?

Moc často se ke slivovici nedostanu a třeba v restauraci bych si ji nikdy nedal. Nicméně určitě si ji občas rád dám. Třeba po mistrovství Evropy v Turecku láhev slivovice padla. Myslím, že třeba trnku od jablka pozná už po čichu asi skoro každý. Jinak si občas dám třeba jedno pivko, například k takovému grilovanému kolenu si lze těžko představit něco jiného na pití než pivečko.

Přípravu máte pětkrát až šestkrát týdně, některé dny i dvoufázově. Je vůbec nějaký volný čas na jiné věci?

Volna vůbec není moc, ale když nějaké je, tak třeba rádi s přítelkyní zajdeme do kina nebo do aquaparku.

A co odpočinek, dovolená? Vyšetříte si občas volno na zajetí k moři?

Když se tak zamyslím, tak jsem vlastně na klasické dovolené vlastně ještě nikdy nebyl, jednak z nedostatku času, ale ani financí není zrovna nazbyt. Svaz sice jakoby všechno platí, ale spoustu věcí kolem toho si musím platit i já sám. Letos bych už rád na dovolenou jel. Letos kvůli olympiádě odpadá mistrovství světa a já mám po Londýně další velkou akci až ke konci roku ME juniorů do 23 let. A právě pauzy mezi OH a ME bych rád využil na nějakou letní dovolenou. Nic konkrétního ještě vybráno nemám, ale měla by to být velká exotika, třeba něco jako Mauricius nebo podobně. (smích).

Jiří Orság

• reprezentant ČR ve vzpírání, oddíl – TJ Sokol Karolinka. Narodil se 5. ledna 1989.

• se vzpíráním začal v 11 letech v roce 2000 ve sportovním klubu TJ Sokol Nový Hrozenkov, v roce 2003 přešel do Sokola Karolinka.

• od roku 2004 se začal pravidelně účastnit juniorských závodů a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2007 slavil první životní medaili z juniorského MS (bronz) i ME (stříbro). V roce 2008 přidal další stříbro na ME juniorů a to samé dokázal i v sezoně 2009. Zároveň ve stejném roce jako 20letý získal 8. místo na seniorském mistrovství světa.

• v roce 2010 vybojoval stříbro na ME do 23 let a 6. místo na ME seniorů. Obrovský úspěch přišel loni v dubnu na seniorském ME v ruské Kazani, kde pro Česko získal seniorskou medaili po dlouhých jedenácti letech. Navíc dodatečně se po diskvalifikaci původního vítěze Dmitrije Lapikova posunul na nejvyšší příčku. Olympiádu Londýn 2012 vybojoval letos dubnu stříbrem na ME v Turecku.

• vystudoval Střední policejní školu v Holešově, je zaměstnancem Centra sportu ministerstva vnitra.