Pokud chtějí totiž na dovolenou k moři vzít své vnuky prarodiče, musí si zajistit notářsky potvrzené svolení od rodičů, přeložené do chorvatštiny. „Mezi našimi klienty je dnes největší zájem o Bulharsko a Řecko. Pak následují Česko a Slovensko, velký zájem je také o Tunisko a Egypt. Chorvatsko je až za těmito zeměmi,“ popsala Petra Vítková ze vsetínské cestovní agentury Petra Tours.

Podle jejích informací vyjde například dovolená v Řecku s dopravou, plnou penzí a ubytováním na devět nocí na necelých šest tisíc korun. Kdežto za podobnou dovolenou v Chorvatsku turista zaplatí o tisíc korun více a spokojit se přitom musí jen s polopenzí. „Pokud člověk trvá na Chorvatsku, vyplatí se sledovat aktuální ceny. V Last Minute nabídce se dá pořídit týdenní dovolená dokonce i za tři tisíce korun,“ doporučila Vítková.

Řecko a Bulharsko vede v žebříčku zájmu také v rožnovské cestovní agentuře Jokratour. „Pro zájemce o dovolenou v Chorvatsku máme připravený nový formulář, přeložený do chorvatštiny, který stačí pouze potvrdit notářem,“ uvedla pracovnice cestovní kanceláře Martina Kuběnová.

Naopak u vsetínské cestovní kanceláře Valaška zůstává na prvním místě stále Chorvatsko. Zájemci o pobyt u Jadranu si tam mohou vybrat dovolenou v cenovém rozpětí pěti až jedenácti tisíc korun.

„U dalších destinací vede Evropa. Lidé se zajímají také o exotiku, ale tam už odrazují poměrně vysoké ceny,“ uvedla Lýdie Hořanská z cestovní kanceláře Valaška, která se už dlouhá léta specializuje právě na Chorvatsko.

Vzrůstající ceny pohonných hmot se podle údajů cestovních kancelářích na Valašsku, u autokarových zájezdů neprojeví buď vůbec, nebo jen minimálně. „Zvýšené náklady na palivo poneseme my. Snad jen pokud by nafta extrémně zdražila, promítlo by se to i do cen dovolených,“ uklidnila zájemce o zahraniční pobyt Lýdie Hořanská.

Spousta turistů nedá na Chorvatsko stále dopustit. Přitažlivé je nejenom nádherným a členitým pobřežím, ale i jazykovou příbuzností.

Přesto už řada lidí uvažuje o změně. „Letos se chystám do Řecka. Končím na vysoké škole a dovolenou si chci dát jako dárek. Do Chorvatska se podle mě vyplatí jet až koncem sezony, kdy ceny trochu opadnou,“ svěřila se studentka Stanislava Grycmanová z Hovězí.