Sníh přinesl ve středu a čtvrtek komplikace na silnice i koleje. Vlaky měly hodinová zpoždění, autobusy nejezdily podle jízdního řádu.

Odpoledne policisté zcela uzavřeli silnici v Podlesí u Valašského Meziříčí kvůli vyprošťování nákladního auta vezoucího dvaadvacet tun štěrku. „Řidič havaroval ve středu kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy se s nákladní soupravou převrátil do příkopu,“ uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Tato nehoda nebyla na silnicích Valašska nijak ojedinělá. „Během středy až do včerejšího rána se stalo šest dopravních kolizí,“ upřesnila Javorková.

Sníh měl na svědomí například středeční havárii v Leskovci, kde pětapadesátiletý řidič dostal smyk na zasněžené vozovce. „Muž narazil do plotu u rodinného domku a dopravní značky,“ upřesnila Javorková.

Stejný den se nehoda nevyhnula ani šoférovi sypače v Lidečku, který skončil v příkopu. „Havaroval kolem sedmé hodiny večer. V době vyprošťování techniky byla silnice úplně uzavřená,“ dodala mluvčí.

Problémy se sněhem nehlásili jen řidiči. Sníh byl příčinou i dlouhého čekání na vlaky. Kvůli zpožděním ze středy museli navíc cestující déle čekat i na čtvrteční spoje.

„Největší problémy byly v Přerově, kde byly zaváté výhybky. Projíždí jím velké množství vlaků. Toto zpoždění se přeneslo i na spoje navazující,“ řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Do Vsetína tak přijížděly vlaky i se čtyřhodinovým zpožděním.

„Regionální doprava na Valašsku byla celkem stabilizovaná. Odjezdy a příjezdy ostatních vlaků se ustálily během dne,“ dodala. Čtvrteční dopoledne tak znamenalo zpoždění například pro cestující z Kojetína do Valašského Meziříčí. Vlak měl zpoždění dvacet minut.

Na čas nejel ani dopolední spoj Eurocity z Prahy do Žiliny, který se přes Vsetín přehnal o pětapadesát minut později. Sněhová nadílka připravila perné chvíle také řidičům autobusů. „Kolem třetí hodiny odpoledne jsme se tvářili ještě optimisticky. O dvacet minut později začaly chodit zprávy o problémech na silnicích,“ uvedl ředitel osobní dopravy ČSAD ve Vsetíně Oldřich Holubář. Autobusy na zapadaných silnicích nabíraly až hodinová zpoždění, přestalo se jezdit podle jízdního řádu. „Odpoledne jsme vůbec nejeli například na Pustevny,“ přiblížil Holubář.

Problematická byla doprava také mezi Vizovicemi a Valašskou Polankou či Sirákově. „Někteří naši řidiči mezi kamiony prokličkovali, dalším se to nepodařilo. Velká zpoždění nabíraly také dálkové autobusy. Například spoj z Brna přijel o více než jednu a půl hodiny později,“ dodal Holubář.

Sníh na silnici měl zřejmě na svědomí i nehodu, při níž tahač s návěsem na dřevo vysklil čtyři boční okna autobusu jedoucího ze Vsetína do Zlína. „Nehoda se stala mezi Hošťálkovou a Držkovou. Řidič tahače z místa odjel, autobusem se ale pokračovat nedalo,“ vysvětlil Holubář s tím, že cestující přepravil náhradní spoj.