V budově bývalého kláštera už bydlely řádové sestry, senioři i mentálně postižení muži z celého okolí. Za pár let tu možná najdeme startovací byty a zahradu plnou valašských jaderniček. „Podali jsme žádost o bezúplatný převod a zlínské zastupitelstvo už ho schválilo. V úterý bychom měli odsouhlasit darovací smlouvu a pak už bude chybět jen podpis hejtmana a přepis na katastru," těší se starosta Zašové Jiljí Kubrický. Dá se proto předpokládat, že v červnu, v době, kdy už by měly uběhnout všechny zákonem dané lhůty, bude objekt oficiálně patřit Zašové.

Nebude chybět typická valašská zahrada

Začít se změnami areálu by chtěl starosta od zahrady, která se nachází těsně u budov bývalého kláštera. „Rádi bychom vytvořili přírodní typicky valašskou zahradu přístupnou veřejnosti. Možná i nějakou malou zoologickou zahradu," plánuje s úsměvem Kubrický. Ovšem počítá spíš s druhy, které se chovají v regionu. „Voliéra pro holuby by tam mohla být, slepice, kačeny. Možná vytvoříme bosou stezku," plánuje starosta. Co se týká samotného objektu, který je poměrně rozsáhlý, obec počítá se zpracováním architektonického návrhu. Už teď si mapují, v jakém stavu budova je. „U kotelny končí revize. Myslím, že nutná bude i oprava vodovodních trubek a elektroinstalace. Musíme posoudit, jak náročné opravy budou. Buď se do přestavby pustíme sami, nebo oslovíme nějaké partnery," zvažuje Kubrický.

Klášteru chtějí vrátit původní podobu

Starosta počítá s vytvořením bytů pro seniory nebo startovacích bytů pro rodiny s dětmi. Zároveň chce ale zachovat architektonický ráz stavby. „Navíc jedna z budov je památkově chráněná. Na příští rok už mám objednaný průzkum, který by měl zpracovávat Národní památkový ústav z Kroměříže. Myslím si, že jsou tam přístavby, kterými budova dost utrpěla," vysvětlil Kubrický. S tím, že původní vzhled kláštera je prioritou. „Snažíme se hledat archivní materiály i fotografie, abychom měli podle čeho navrátit budovu do dřívější podoby," dodal.

Jenže tím záměry nekončí. Veřejnost za pár let možná překvapí i další novinky. „V areálu by mohlo vzniknout i muzeum bylinkářství nebo trinitářské tradice. Málo se ví, že tady působili v 18. století trinitáři, kteří pěstovali moravskou jaderničku a špendlík. Něco už máme domluveno v rámci příhraniční spolupráce," uvedl starosta. Pokud by se návštěvníci Zašové šli projít do zahrady, mohli by tak shlédnout i muzeum, případně více informací získat v infocentru.

Bývalí klienti kláštera dnes žijí v lepších prostorách

Budova byla v posledních letech známá jako centrum, kde se pracovníci sociálních služeb starali o klienty s postižením. Ti už dnes mají ale nové bydlení. „Fungujeme, všechno je v provozu," reagovala Ivana Tomanová Krčmářová, vedoucí Centra bydlení pro osoby se zdravotním postižením.

Už minulý rok v červenci byly postaveny domky v Zašové, v září zprovoznili Rožnov, v listopadu Valašské Meziříčí a začátkem prosince chráněné bydlení ve Vsetíně Rokytnici. Klienti jsou ubytováni také v Zubří. „Do konce dubna kompletně předáváme budovu v Zašové panu starostovi," potvrdila Tomanová. „V novém bydlení si teď zvykají klienti, pracovníci a zatím na žádné problémy nenarážíme," doplnila. Služba je všude zajištěna 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

TÁŇA MARKOVÁ