Adventní sbírka pro Domov Kamarád, který zajišťuje chod sociálně-terapeutických dílen, má již pětiletou tradici. Vybrané finanční prostředky jsou vždy určeny výhradně na provoz domova nebo na investice. „Sbírka je povolena na několik let. My vybrané peníze neutrácíme, ale shromažďujeme je na našem sbírkovém účtu," přiblížil místopředseda sdružení Domov Kamarád Petr Jelínek s tím, že o využití darovaných peněz v domově definitivně rozhodnou příští rok, kdy povolení sbírky skončí.

Konkrétní představu už ale pracovníci i klienti Domova Kamarád mají. „S vysokou pravděpodobností půjdou získané peníze na rekultivaci zahrady Domova Kamarád. Do ní jsme ještě nikdy neinvestovali a patří mezi dlouhodobě neudržovanou část našeho zařízení," přiblížil Petr Jelínek.

Jaký bude výsledek sbírky, zatím nelze předvídat. „Nicméně rádi bychom investovali do nových chodníků, zvýšených záhonů pro vozíčkáře, odpočinkové zóny, smyslových záhonů nebo zvýšeného ohniště," vyjmenoval Jelínek.

Náklady se podle něj budou pohybovat v řádech statisíců. „My máme aktuálně na sbírkovém kontě kolem sedmdesáti tisíc korun," doplnil Petr Jelínek.

Adventní sbírka pod vánočním stromem není jedinou podobnou akci Kamarádu. Domov každoročně pořádá benefiční koncerty a sbírka je také součástí adventních koncertů Základní umělecké školy.

V současné době má Domov Kamarád tři desítky přihlášených klientů. Kapacita je dvacet osm klientů na den. „Od příštího roku očekáváme navýšení kapacity až o sedm lidí," uzavřel Petr Jelínek.