Potvrdili to už dřív Deníku i dva muži ze Zlínska odsouzení k domácímu vězení, jednadvacetiletý Martin a devatenáctiletý Zbyněk. Právě to, že se denně potkávali s lidmi, kteří mohou kdykoli kamkoli jít, pohrát si s dítětem na pískovišti, zaplavat si v bazénu, nakoupit v obchodě nebo zajít s kamarády na pivo do hospody, kdežto oni dva musejí sedět doma, bylo asi nejtěžší přijmout.

Pocit vydělenosti

„Je to pocit jakési vydělenosti. Zatímco ve věznici jste si s ostatními rovný, v domácím vězení jste jiný než lidé, kteří vás obklopují. To, co oni mohou, vy nemůžete," popsala pracovnice zlínského střediska Probační a mediační služby (PMS) Zdeňka Kosařová.

Podle zákona je domácí vězení druhý nejtvrdší trest. „Realita tomu odpovídá," doplnil ji vedoucí zlínské PMS Vladimír Lhotka.

Aktuálně si domácí vězení ve Zlínském kraji odpykává 16 lidí. Nejvíce na Uherskohradišťsku, osm mužů. Sedm domácích vězňů je na Kroměřížsku, na Vsetínsku jeden. Na Zlínsku v domácím vězení v současné době nesedí nikdo. „Žádný soud, tedy nejen ten zdejší, nám nyní tento trest neuložil," informoval Lhotka.

Absolvovat trest doma může člověk odsouzený pouze za přečin s horní sazbou do pěti let nebo za nedbalostní trestný čin. Trvat může maximálně dva roky. „Tady na Zlínsku jsme ale zatím měli nejdelší trest devět měsíců," řekl Lhotka. Na Vsetínsku ale hlídali i odsouzeného k ročnímu domácímu vězení.

Během necelých dvou let, co zákon o domácím vězení funguje, už o výkon trestu doma namísto ve věznici zažádalo v okrese Zlín přes dvacet lidí. Povolen ale mohl být jen šesti z nich. Na Kroměřížsku to byli tři, na Uherskohradišťsku čtyři a na Vsetínsku šest lidí. Mezi nimi byly i tři ženy.

Jen jedno bydliště

„Je důležité, aby člověk, který má být v domácím vězení, měl jedno konkrétní bydliště, kde bude trávit čas a kde ho také kdykoli může navštívit náš pracovník. To mnoho z odsouzených nesplňovalo," vysvětlil vedoucí zlínské PMS.

Z šestice zlínských domácích vězňů dodrželo podmínky pět z nich. „U toho šestého nyní soud řeší, jestli a případně jak jej potrestá za to, že několikrát porušil podmínky," upřesnil Lhotka s tím, že soud může provinilci přidělit například obecně prospěšné práce.

Trest doma nezvládli ani další čtyři odsouzení ve zbylých třech okresech kraje.

A jaké tyto podmínky jsou? Ve všední dny musí být trestanec od osmi večer do pěti ráno doma. O víkendech a svátcích nesmí dům opustit vůbec. Kontrola přitom může přijít v kteroukoli denní i noční hodinu.

„Na Velikonoce jsme jednoho klienta zkontrolovali hned dvakrát. To nečekal. Ale obstál," vzpomíná Lhotka ze zlínského střediska PMS. Zmíněný muž měl navíc soudem vyřčený zákaz požívání alkoholu. I ten dodržoval.

Mínění, že trest odnětí svobody má mít i funkci výchovnou, berou zkušení probační a mediační pracovníci s rezervou. V případě mužů, s nimiž ve Zlíně pracovali při jejich domácím vězení, si ale troufají říct, že právě tento druh trestu opravdu může takříkajíc převychovat dospělého člověka.

„Byli jsme párkrát opravdu mile překvapeni," vypráví Zdeňka Kosařová, vzděláním doktorka filozofie, která odsouzeným na cestě ke svobodě a k normálnímu životu pomáhá. S domácími vězni probírá, co je k trestné činnosti přivedlo, a snaží se najít cestu ze špatných stereotypů.

„Vzpomínám si na mladíka, u kterého došlo opravdu ke změně pohledu na svět. Díky domácímu vězení začal doma naplno fungovat a uvědomil si, jak důležitá je pro něj rodina," podotkla Kosařová.

Domácí vězení má podle ní smysl zvlášť v případech, kdy odsouzený člověk někomu dluží peníze a musí si vydělávat. Do práce při výkonu trestu chodila většina z domácích vězňů v kraji.

Osobní kontroly

Většinu z nich probační a mediační pracovníci kontrolují osobně. Jeden muž testuje elektronický náramek. Pokud se tento druh kontroly osvědčí, bude se rozšiřovat.

„Bude to velká pomoc. I tak ale budeme klienty navštěvovat, všichni určitě elektronicky monitorováni nebudou. Ale snad díky tomu zbude víc času na práci s klienty," doufá Kosařová. „Naše hlavní činnost totiž nejsou kontroly, ale vedení a správné nasměrování lidí, kteří se dostali do křížku se zákonem," uzavřela.

Elektronický náramek se testuje také na Vsetínsku. Zatím jsou s ním spokojeni

Vsetínsko - Prozatím většinu domácích vězňů v České republice kontrolují osobně pracovníci středisek Probační a mediační služby (PMS).

Přes dvacet vězňů se ale účastní testování speciálního elektronického náramku. V praxi ho už tři měsíce zkouší také jeden vězeň ve Zlínském kraji, muž z Valašska. Zástupci tamního střediska PMS jsou s náramkem zatím velmi spokojení.

„Vyhodnocení bude až v prosinci, ale už teď můžu říci, že je to dobrá věc," zhodnotil vedoucí vsetínského střediska PMS Marek Hromada. Doufá, že tentokrát projekt ministerstva vyjde.

Vsetínsko je jedním z osmi míst, kde pilotní projekt s náramky probíhá. Náramek, který má trestaný upevněný většinou na noze, jej v ničem neomezuje „Kontroluje pouze, jestli dotyčný člověk neopustil domov," přiblížil Hromada.