Špatná úroda ovoce nepotěšila pálenice a ani milovníky domácích destilátů. Těm nezbývá než doufat, že nedostatek nepocítí

I když většina pálenic v kraji s pálením končí až někdy v březnu, letos jich je již řada uzavřena.

Jednou z posledních pálenic pěstitelského ovoce v kraji, která zatím nezavřela krám je v Přílepích na Kroměřížsku. „Byla ještě nějaká poptávka, tak jsme konec ještě odložili. Pálí se u nás tak do konce března, ale letos to vydrží maximálně do konce února,“ poznamenal Jiří Zrník z nové pálenice v Přílepích. Sezona byla totiž podle něj více než špatná.

„Byl opravdu špatný rok, protože bylo málo ovoce. Ti, co vozili v předešlých letech 300 litrů kvasu, letos měli jen 100 litrů, a tak ani nenaplnili náš kotel. Mnohdy se tak domlouvali s dalšími a pálili společně,“ vysvětlil.

Řada lidí podle něj i nadále vezme zavděk pálenkami z černých palíren. „Zvedla se daň z lihu, takže mnohdy volí levnější variantu na úkor kvality,“ mínil Zrník s tím, že jejich stálí zákazníci jim zůstávají věrni.

Sníh a mráz letošní úrodě nepřál

Také na Vsetínsku se na výsledku sezony podepsaly rozmary počasí. „Už jsme zavřeli, letos to byla opravdu bída. Vypálili jsme o čtvrtinu méně než vloni,“ zamyslel se spolumajitel Pálenice v Hovězí Michal Kovář.Zároveň podotkl, že příznivce domácí slivovice zasáhly před sezonou hned dvě rány. „Sněhová kalamita poničila stromy a mrazy zase způsobily úhyn včel,“ konkretizoval. Švestky tak nahradily jablka a hrušky. „Nebyly ale například třešně, kterými tradičně začínáme sezonu,“ doplnil Kovář.

Někteří pěstitelé se nebránili ani experimentům. „Jeden náš zákazník zkoušel vypálit z bezinek. Je to ale ostrá pálenka, a tak zrovna lahodná nebyla,“ pousmál se. Sám však nejraději vzpomíná na pálenku, kterou vypálili z malin. „Jsou voňavé, a když se vypálí pod padesátku procent, tak vynikne jejich chuť,“ zasnil se.

Také Jiří Šácha z Pěstitelské pálenice Kunovice sezonu rozhodně nehodnotil kladně. „Byla víc než slabá, takže jsme skončili už 11. ledna. Podle množství vypáleného alkoholu jsme vypálili jen 25 procent loňského objemu.Nejčastěji se u nich destilovalo modré ovoce, tedy švestky. „Zkoušeli i mišpule, ale to dopadlo špatně. Jinak jsme žádné výraznější experimenty nezaznamenali,“ ujistil Šácha.

Zlatým hřebem jejich sezony bude podle něj již 8. košt slivovice, který se uskuteční 26. února v sále Domu zahrádkářů. „Kdyby někdo chtěl dodat vzorky, tak není problém. Podrobnosti najde na webových stránkách Českého zahrádkářského svazu Kunovice,“ informoval Šácha.

V Tlumačově na Zlínsku již mají košt za sebou. I zde je zhodnocení sezony spíše rozpačité.„Takovou špatnou úrodu už dlouho nepamatuju. Nebylo dokonce ani letní ovoce. Začali jsme tak až 20. října a skončili 22. prosince,“ reagoval Antonín Kunčar z Pálenice Českého zahrádkářského svazu Tlumačov.

Oproti loňsku je prý vypálená úroda třetinová. „Měli jsme letos jen 298 přihlášek. Ale co jsem se bavil s kolegy, tak v okolí to bylo podobné,“ poznamenal.Také zde nejčastěji pálili švestky a jablka. „U nás je většina věrná klasice. Snad jen jeden zákazník z Machové pálil z borůvek. Obecně ale byla letos úroda ovoce tak akorát na koláč,“ uzavřel.